Biblioteka w cytatach

Trwający Tydzień Bibliotek 2020, to okazja do przypomnienia znaczenia biblioteki w naszym życiu. Jest ona bardzo ważna dla każdego społeczeństwa, bowiem jako instytucja ułatwiająca dostęp do wiedzy i kultury odgrywają kluczową rolę w budowaniu kapitału kulturowego i intelektualnego – dwóch kluczowych czynników dla trwania i rozwoju społeczeństw. A jej wyjątkowość na przestrzeni wieków podkreślało wiele znanych osób, o czym świadczą cytaty i aforyzmy :

„Biblioteka to skarbnica lekarstw duszy.”
napis na Bibliotece w Tebach

„Sercem domu jest biblioteka.”
Jan Parandowski

„Biblioteka chroni przeszłość i tworzy przyszłość.”
Michael Gorman

Najlepszym uniwersytetem w dzisiejszych czasach jest księgozbiór.
Thomas Carlye

„Biblioteka to przybytek na ścieżaj otwarty, zapraszający każdego w progi. Wejdź gościu i stań się przyjacielem.”
Jan Wiktor

„Biblioteka jest dziennikiem ludzkiej rasy, pokojem mędrców.”
Christopher Dawson

Biblioteka jest instytucją, która samym swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury.
Jest wymownym znakiem jedności kolejnych pokoleń, które z różnorodności czasów
i kwestii tworzą wspólne patrymonium kultury i nauki. Biblioteka jest więc szczególną świątynią twórczego ducha ludzkiego, który odzwierciedla owo Boże natchnienie,
które towarzyszyło dziełu stworzenia świata i człowieka.

Biblioteka nie jest po to, by była w paki pozamykana albo dla ozdoby służąca.
Jest po to by była powszechnie użytkowana.

Joachim Lelewel

„Samo posiadanie biblioteki nie czyni człowieka uczonym.”
Gotthold Ephraim Lessing

„Biblioteka powinna być aktywna wobec czytelników w myśl przysłowia indyjskiego :
>>Z czego się nie używa traci wartość<<„

Rabindranath Tagore

Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli.”
Cyceron

„Biblioteka jest bramą w czasie.”
Carlos María Domínguez

„Wieczność może być w bibliotekach (…), bo zawsze będzie ktoś, kto je odwiedza i wydobywa z zapomnienia jakieś nazwisko.”
Enrique Moriel

„Niektóre kobiety wiejskie, posiadające i znające tylko Biblię, więcej zaczerpnęły
z niej wiedzy, pociechy i radości niż niejeden wybredny bibliofil korzystający
z kosztownej biblioteki.”
Hermann Hesse

„Kiedy wszystko inne zawiedzie, dajcie za wygraną i idźcie do biblioteki.”
Stephen King

„Stoją książki w bibliotece, a w tych książkach cały świat…
Lucyna Krzemieniecka

„Ludzie wykształceni posiadają bibliotekę. Maja skrzynie i szafy pełne duchowej strawy: ciężkiej i lekkiej, słodkiej i kwaśnej, chleb powszedni i delikatesy.”
Alfred Polar

„Po to jest biblioteka, po to ma się książki w domu, by móc w każdej chwili odnowić zapomniany sen.”
Patrick Suskind