Leopold Tyrmand człowiek o wielu talentach i umiejętnościach

LEOPOLD TYRMAND (ur. 16 maja 1920 r. w Warszawie, zm. 19 marca 1985 r. w Fort Myers, USA) był pisarzem i publicystą, znawcą i propagatorem muzyki jazzowej w Polsce. Był autorem bestsellerowej powieści „Zły” (1955) i poczytnego „Dziennika 1954). Pisarz w 1965 roku wyjechał z Polski i osiadł w Stanach zjednoczonych.

Rok 2020 Rokiem Leopolda Tyrmanda
–  100. rocznica urodzin i 35. rocznica śmierci
„wybitnego pisarza, dziennikarza i publicysty”

„Wraca się jedynie do tych, których się kocha. Nie wraca się tam, gdzie jest się tylko kochanym. Wraca się wyłącznie do tych, których się kocha. Albo nie wraca się nigdzie i do nikogo. Po prostu jedzie się dalej.”
– Leopold Tyrmand „Siedem dalekich rejsów”

W ZBIORACH BIBLIOTEKI :

Leopold Tyrmand – zestawienie bibliograficzne na podstawie zbiorów Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu Filia w Zwoleniu.

Zły / Leopold Tyrmand. –  [Wyd. 5]. – Warszawa : Czytelnik, 1990.
Nr inw. K9 : 22495 ; 22496

Recenzja powieści
Audiobook – fragment powieści kryminalnej
Leopolda Tyrmanda „Zły”. Czyta Adam Ferency
Biografia Leopolda Tyrmanda : moja śmierć
będzie taka, jak moje życie / Marcel Woźniak. – Kraków :
Wydawnictwo MG, copyright 2016.
Nr inw. K9 : 32903

Leopold Tyrmand. Lolek, Poldek, Lopek, Loluś, Lo. Autor największego polskiego bestsellera Zły oraz słynnego Dziennika 1954. Piewca Warszawy i guru jazzu. As reportażu „Przekroju” i „New Yorkera”. Szeryf wychowany na ulicy Trębackiej, który wyruszył na Dziki Zachód. Równie niespodziewanie się zjawił, jak i zniknął, zostawiając po sobie dziesiątki anegdot i historii. Ale które z nich są prawdziwe? Dlaczego jest bohaterem swoich książek? Dlaczego Zły? Dlaczego Jazz Jamboree? Skąd kolorowe skarpetki? Czy naprawdę był kelnerem i pływał po morzu jak Martin Eden? Czy Dziennik 1954 jest prawdziwy? O czym myślał, gdy zamykał oczy, a o czym, kiedy się golił? Kim był Leopold Tyrmand? Polakiem, Amerykaninem, obywatelem świata, Żydem? Drogi Czytelniku, oto opowieść o jego życiu oraz o jego śmierci, z którą było inaczej, niż mówiono, a która według przepowiedni miała być taka, jak jego życie. Przed Państwem Leopold Tyrmand – owiana legendą tajemnica. (Znak.pl)

WARTO PRZECZYTAĆ :
Leopold Tyrmand 16.05.1920—19.03.1985 – Culture.pl
Leopold Tyrmand (1920-1985) – Dzieje.pl
Rok 2020 rokiem Leopolda Tyrmanda – Muzeum Jazzu
Twórczość Tyrmanda – opinie czytelników – Lubimyczytac.pl
Artur Zaborski : Pan T. czy Pan Tyrmand? – Culture.pl

WARTO OBEJRZEĆ i WYSŁUCHAĆ:
„Leopold Tyrmand. Sądy przesądy – w powiększeniu” – TVP VOD
Leopold Tyrmand – Finezje Literackie 1-5 – Ninateka.pl