SPOTKANIE Z LITERATURĄ, CZYLI O TWÓRCZOŚCI JUSTYNY PYRGIEL

Współpraca Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu Filia w Zwoleniu z biblioteką szkolną Liceum Ogólnokształcącego po raz kolejny zaowocowała pięknym i bardzo ciekawym spotkaniem, które było jedną z form popularyzowania czytelnictwa  oraz zachęcania młodzieży do czytania książek.

28 maja 2022 roku w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, w bibliotece szkolnej młodzież klas trzecich miłaa okazję uczestniczyć w „Spotkaniu z literaturą”, którego wyjątkowym gościem była Pani Justyna Pyrgiel. Poetka, pisarka, polonistka, związana z Ziemią Jana Kochanowskiego. Dostrzega Ona w życiu niepowtarzalną urodę, którą możemy odnaleźć w jej ciepłych i bliskich sercu tekstach. Wydała trzy publikacje: „Rozmowa oblana sokiem pomarańczy”, cykl wierszy napisanych do publikacji
„7 Przypadków Jana Pawła II” i „Chabry”.

Spotkanie było przede wszystkim okazją do promocji książki „Chabry”. Poprzez ten zbiór opowiadań autorka przenosi nas w świat zdarzeń, które miały miejsce w latach 50 tych. Ukazuje nam codzienność życia bohaterów, zwyczaje ale też ich marzenia, rozterki, tęsknoty i wrażliwość. Pobudza wyobraźnię zapraszając do poznania tradycji tej ziemi, która nabrała już wymiaru historycznego. Dzięki książce poznajemy historię ludzi i ziem związanych ze wspaniałym poetą renesansu, dumą ziemi zwoleńskiej i radomskiej, czyli Janem Kochanowskim.

Pisarka w sposób niezwykle ciekawy opowiedziała młodzieży o swoim życiu, dziecięcych latach, pracy nauczyciela, początkach swojej twórczości. O spotkaniach z niezwykłymi ludźmi. Wyznała, że pomysły na poszczególne utwory czerpała z obserwacji życia, i że powstały z pragnienia mówienia o rzeczach istotnych. Podkreślała jak ważne jest podejście do własnego życia poprzez spełnianie marzeń, nawiązywanie głębokich, trwałych relacji. Zachęcała do większej aktywności i samorozwoju.

Miłym akcentem na zakończenie spotkania było przeczytanie przez Panią Justynę Pyrgiel wybranych – ulubionych wierszy oraz wykonanie pamiątkowych fotografii.

PAni Justyna Pyrgiel czyta swoje wiersze podczas spotkania autorskiego
Klasa trzecia Liceum Ogólnokształcącego w Zwoleniu na spotkaniu autorskim z Pania Justyną Pyrgiel
Pani Justyna Pyrgiel trzymajace podziękowanie i kwiaty