Biesiada z książką

W tym roku będziemy świętować 100. rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej, wybitnej poetki i laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Senat Rzeczypospolitej Polskiej uhonorował jej imieniem rok 2023.

W czwartek 19 stycznia, młodzież klasy 8g pragnąc lepiej poznać postać i twórczość noblistki, wzięła udział w „Biesiadzie z książką”, która odbyła się w oparciu o cytat „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.” Te cykliczne spotkania z książką są okazją do promowania czytelnictwa, wspólnego czytania i omawiania utworów literackich. Biesiadę poprowadziły Panie: Agnieszka Kaczmarska – nauczyciel bibliotekarz, Ilona Molendowska – nauczyciel polonista oraz Anna Orłowska – nauczyciel bibliotekarz z Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu Filia w Zwoleniu.

Uczniowie podczas spotkania mieli okazję zapoznać się książkami biograficznymi i poszczególnymi tomikami wierszy Wisławy Szymborskiej pochodzącymi ze zbiorów biblioteki pedagogicznej. Wysłuchali również prelekcji dotyczącej ciekawostek z życia poetki, a zilustrowanej prezentacją multimedialną.

Wybrani uczniowie zaprezentowali umiejętność pięknego czytania poezji. Zaś wspólne zaśpiewany wiersz „Nic dwa razy” w aranżacji Sanah – wokalistki młodego pokolenia, stał się dowodem na to, że te miło spędzone ze sobą i z poezją „Wirtuoza słowa” chwile są niepowtarzalne. A interpretacja tekstu przekazała pewną oczywistość – każda chwila naszego życia zdarza się tylko raz. Nie można niczego przeżyć na nowo, w identyczny sposób – „Żaden dzień się nie powtórzy…”