Nowości książkowe – Część 1

Zapraszamy do zapoznania się z nowościami dostępnymi w ofercie naszej biblioteki oraz wypozyczeń

Okładka książki o tytule 100 kart pracy z ćwiczeniami korekcyjno-kompesacyjnymi doskonalącymi umiejętność czytania i pisania : poziom 2
100 kart pracy z ćwiczeniami korekcyjno-kompesacyjnymi doskonalącymi umiejętność czytania i pisania : poziom 2 / Kazimierz Słupek. – Wydanie I. Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2021.
Nr inw. K9 : 35397
Prezentowane karty pracy służą doskonaleniu umiejętności czytania i pisania przez uczniów zarówno podczas zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, jak i w trakcie regularnych zajęć lekcyjnych. Zawierają liczne zadania językowe, w tym ortograficzne i gramatyczne. Szereg kart ma na celu kształtowanie u uczniów umiejętności czytania ze zrozumieniem. Dobór zadań wynika z założenia, że techniki, które kładą nacisk na skrupulatne nauczanie treści szkolnych, oraz podejścia związane z przetwarzaniem informacji są na ogół skuteczniejsze niż metody pośrednie, w których próbuje się ćwiczyć zaburzone procesy utrudniające uczniom uczenie się. Celem tych ćwiczeń jest zatem to, aby doskonalenie motoryki małej, percepcji wzrokowej i słuchowej dokonywało się w trakcie realizacji treści wynikających z podstawy programowej. Materiały są realizacją podstawy programowej edukacji polonistycznej wczesnoszkolnego poziomu nauczania (klasy I–III). Zawierają również ćwiczenia związane z edukacją społeczną, przyrodniczą i informatyczną. [opis wydawcy]
Prezentowane karty pracy mają pomóc uczniom – szczególnie w trakcie realizacji zajęć korekcyjno-kompensacyjnych – w nabyciu umiejętności sprawnego czytania i pisania. Umiejętności te są warunkiem koniecznym do zdobywania przez dziecko wiedzy na kolejnych etapach edukacji. Realizacja zadań zawartych w kartach pracy ma doprowadzić przede wszystkim do nabycia przez dziecko automatyzmu w nazywaniu sylab (a właściwie graficznego obrazu określonego układu liter, gdyż nie zawsze uwzględniana jest tu struktura gramatyczna i słowotwórcza wyrazów), tzn. postrzeganiu i odczytywaniu sylab w sposób całościowy, oraz ma pomóc rozwijać zdolność umieszczania ich w odpowiedniej kolejności. Ćwiczenia pogrupowane zostały w określone kategorie. Ich kolejność nie jest przypadkowa. Wynika ze stopniowego wprowadzania nowych, coraz trudniejszych struktur sylabowo-wyrazowych opartych na tych poznanych już wcześniej. Szereg prezentowanych zadań wiąże się z kształceniem umiejętności czytania ze zrozumieniem, co jest wszak istotą nauki czytania. [opis wydawcy]Okładka książki o tytule 100 kart pracy z ćwiczeniami korekcyjno-kompensacyjnymi ułatwiającymi naukę czytania i pisania : poziom 1
100 kart pracy z ćwiczeniami korekcyjno-kompensacyjnymi ułatwiającymi naukę czytania i pisania : poziom 1 / Kazimierz Słupek. – Wydanie III. – Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2022.
Nr inw. K9 : 35398
Okładka ksiązki o tytule Awans zawodowy nauczyciela i dyrektora : nowe zasady
Awans zawodowy nauczyciela i dyrektora : nowe zasady / [redaktor: Agnieszka Stebelska]. – Stan prawny: wrzesień 2022 r. – Warszawa : Wydawnictwo Wiedza i Praktyka sp. z o.o., copyright 2022.
Nr inw. K9 : 35399
Publikacja została podzielona na kilka części: teorię, praktykę czyli pytania i odpowiedzi oraz dokumenty związane z awansem zawodowym. Każda z części jest z kolei podzielona na działy dotyczące poszczególnych zagadnień:
– Porównania starej i nowej ścieżki awansu
– Stanowiska mentora
– Przygotowania do zawodu nauczyciela
– Awansu na nauczyciela mianowanego i dyplomowanego.
Dzięki temu dostają Państwo w swoje ręce kompleksowe informacje ? kompendium wiedzy na temat nowego awansu zawodowego nauczycieli i dyrektora.
[opis wydawcy]
„Czy wiecie, jak zbudowany jest Kosmos? Nie? Ja też nie wiedziałam, ale dowiedziałam się od Teleskopki i Teleskopka, dzieci pana Astronoma – co to jest Układ Słoneczny i gwiazdozbiory, dlaczego planety krążą dookoła Słońca, czy planety mają księżyce? Dzieci nauczyły się tego od swojego taty, uczyły się, bawiąc. Napisały list do Słońca i odwiedziły dziwny ogród zoologiczny, w którym mieszkają znaki zodiaku. Teleskopka i Teleskopek przekazali swoją wiedzę mnie, a ja przekazuję ją Wam. I mam nadzieję, że przy czytaniu też będziecie się bawić. Ponieważ wszystko, czego się dowiedziałam, zrymowałam, żeby łatwiej było zapamiętać. – Wasza Drogie Dzieci, Wanda Chotomska. [opis wydawcy]Okładka książki o tytule Dzieci pana Astronoma
Dzieci pana Astronoma / Wanda Chotomska ; [ilustracje: Marta Kurczewska]. – Wydanie XII w Wydawnictwie Literatura. – Łódź : Literatura, 2022.
Nr inw. K9 : 35400 35401
To był ten jeden jedyny raz, kiedy Tiffany powinna była pilnować babci. I akurat dziś babcia musiała popsuć internet. Cały internet. Na całym świecie. No, super… Bez internetu nic nie jest już tak jak dawniej. Max nie może cały czas gapić się w komórkę, Luisa nie może słuchać muzyki, a dziadek – oglądać telewizji. Nawet mama i tata wrócili wcześniej do domu, bo nie mogli pracować. Nikt nie wie, co robić – tak zupełnie bez internetu. A jednak robi się z tego całkiem fajny dzień. Mimo że internet jest popsuty! A może właśnie dlatego? [opis wydawcy]Dzień, w którym babcia popsuła internet / Marc-Uwe Kling ; zilustrowała Astrid Henn ; z języka niemieckiego przełożyła Agata Janiszewska. – Katowice : Debit, 2022.
Nr inw. K9 : 35402
Okładka książki o tytule Emocjonalne SOS : scenariusze zajęć socjoterapeutycznych dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej
Emocjonalne SOS : scenariusze zajęć socjoterapeutycznych dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej / Anna Busz. – Wydanie I. – Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2020.
Nr inw. K9 : 35403
Socjoterapia coraz częściej pojawia się w formach pomocy psychologiczno-pedagogicznych dla dzieci z zaburzeniami emocjonalnymi oraz zachowania. Dzięki tej formie terapii zwiększa się możliwość udzielenia pomocy jednostkom nieprzystosowanym społecznie, wzrastającym w rodzinach dysfunkcyjnych czy dzieciom sprawiającym trudności wychowawcze.
Prezentowana publikacja stanowi pomoc dla pedagogów, psychologów, terapeutów, którzy w swojej codziennej pracy mierzą się z różnego rodzaju trudnościami przejawianymi przez dzieci. Książka łączy rozważania teoretyczne dotyczące oddziaływań socjoterapeutycznych z programem zajęć dla dzieci w młodszym wieku szkolnym. Zaprezentowany program socjoterapeutyczny z pewnością przyczyni się do wzbogacenia warsztatu pracy osób prowadzących ddziaływania socjoterapeutyczne, wychowawcze czy terapeutyczne.
[opis wydawcy]
Jaglany detoks pomógł odzyskać zdrowie tysiącom osób! Roślinny skalpel jest stale w natarciu! Każdego dnia post skutecznie pokonuje coraz więcej chorób cywilizacyjnych otyłość, cukrzycę, alergie pokarmowe, infekcje!
W kolejnej części bestsellerowej jaglanej serii otrzymasz harmonogramy na 7, 14 i 21 dni Jaglanego detoksu. Dowiesz się, co zrobić, aby utrzymać efekt postu, uniknąć efektu jo-jo i długo cieszyć się zdrowiem!
• Jak przeprowadzić detoks?
• Jak schudnąć, jedząc zdrowo?
• Co gotować po detoksie?
• Jakie błędy popełniamy podczas wychodzenia z postu?
• Czy i kiedy powtórzyć post?
Jeżeli chcesz jeszcze skuteczniej wzmocnić i oczyścić organizm i uniknąć komplikacji po zakończonym detoksie, ten poradnik jest właśnie dla ciebie! Celuj w zdrowie z Jaglanym detoksem i utrwalaj zdrowe nawyki na co dzień!
[opis wydawcy]
Okładka książki o tytule Emocjonalne SOS : scenariusze zajęć socjoterapeutycznych dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej
Jaglany detoks : przepisy / Marek Zaremba. – Bielsko-Biała : Wydawnictwo Pascal, 2019.
Nr inw. K9 : 35404
Katedra / Jacek Dukaj. – Wydanie 1. w tej edycji. – Kraków : Wydawnictwo Literackie, copyright 2023.
Nr inw. K9 : 35405 ; 35406 ; 35407 ; 35408
Niebezpiecznie jest za bardzo się zapatrzyć…
Planetoidy w układzie gwiazdy Lévie. Wypadek zmusza holownik „Sagittarius” do schronienia się na jednej z nich. Zapasów tlenu nie starczy jednak dla wszystkich. Izmir Predú poświęca się, by reszta załogi holownika przeżyła. Do jego grobu na zimnej, pozbawionej atmosfery planetoidzie ciągną pielgrzymki. Czy naprawdę zdarzają się tam cudowne uzdrowienia? Jeden z ozdrowieńców funduje na grobie Izmira Katedrę. Katedry się nie buduje, lecz sadzi; Katedra rośnie, dojrzewa, rozkwita. Coś lub ktoś wpływa na kod żywokrystu Katedry i trajektorię roju planetoid. Wysłany na Izmiraidy ksiądz Pierre Lavone ma rozstrzygnąć kwestię świętości i cudów Izmira Predú oraz odkryć tajemnicę Izmiraid – zanim planetoidy razem z Katedrą przepadną na wieczność w pustce międzygwiezdnej… Na podstawie opowiadania Jacka Dukaja powstał film Tomasza Bagińskiego nominowany do Oscara. Ale znana oscarowa animacja pokazuje jedynie ostatnie sceny, dlatego warto przeczytać książkę, aby samemu spróbować rozwikłać tajemnice planetoid, Katedry i żywokrystu.
[opis wydawcy]
W ciągu ostatniego roku do naszej redakcji dotarło ponad 200 wiadomości od diabetyków, które brzmiały bardzo podobnie: ?Same przepisy nam nie wystarczają?. Okazało się, że osoby chorujące na cukrzycę typu II potrzebują czegoś EXTRA. Tym czymś są zarówno dokładne wyliczenia kaloryczności posiłków, jak również tabele z danymi dotyczącymi zawartości cukru, białka, tłuszczy, węglowodanów. Takich rzeczy, pokazujących również indeks glikemiczny posiłku, brakuje na rynku. Wsłuchując się w te uwagi, postanowiliśmy ? wraz z dietetykami i specjalistami żywienia ? stworzyć pakiet przepisów, które sprostają tym wymaganiom. Dlatego, przygotowaliśmy dla Ciebie aż 200 stron przepisów wraz z tabelami ich wartości odżywczych. Otrzymujesz od nas gotowe receptury na każdą porę dnia, dostosowane do Twoich preferencji i potrzeb. W tej książce znajdziesz zarówno dania ?na słodko?, wytrawne, mięsne, jak i wegetariańskie. [opis wydawcy]Kuchnia diabetyka : śniadania, obiady, kolacje i desery na każdą porę roku / [autorzy: Katarzyna Wójcik, Katarzyna Szybiak, Katarzyna Gąsior, Maria Janowska, Katarzyna Łożyńska]. – Warszawa : Wiedza i Praktyka Sp. z o.o., 2022.
Nr inw. K9 : 35409
Literatura doby internetu : interaktywność i multimedialność tekstu / Małgorzata Janusiewicz. – Kraków: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas, 2013.
Nr inw. K9 : 35410
Autorka książki wnikliwie przedstawia aktualny obraz literatury Internetu wraz z szerokimi odwołaniami do tradycji kultury, a także pokazuje najnowsze zjawiska literackie na przykładzie różnorodnych odmian tekstów. Udowadnia, że zmiany w sposobie istnienia tekstu literackiego okazują się fundamentalne i tworzą „nową literackość” XXI wieku, kształtując tym samym odmienny od dotychczasowych wzorców paradygmat kultury.
W książce znajdziemy:
• całościową monografię zjawiska e-literatury,
• analizę przykładów multimedialności i interaktywności w dawnych i współczesnych tekstach literackich,
• zastosowanie elementów teorii strukturalistycznej do analizy hipertekstu,
• omówienie wpływu hipertekstu na współczesną literaturę,
• nowatorską propozycję klasyfikacji gatunków i odmian utworów literackich, uwzględniającą teksty multimedialne i interaktywne.
[opis wydawcy]
Wzruszająca opowieść o miłości do skrzywdzonego dziecka, napisana przez Kristin Hannah, uwielbianą na całym świecie autorkę powieści Słowik oraz Zimowy ogród.
Pewnego jesiennego dnia mieszkańców Rain Valley elektryzuje wiadomość o znalezieniu w parku dziwnego dziecka. Emocje sięgają zenitu, a plotki nie milkną, ponieważ okazuje się, że z kilkuletnią przerażoną dziewczynką nie sposób nawiązać kontaktu. Kim jest dziecko i jak przetrwało samo w leśnej głuszy? Czy siostrze pani komendant, psychiatrze Julii Cates, która wskutek fatalnego zbiegu okoliczności traci pacjentów i wraca do rodzinnego miasteczka leczyć swoje rany, uda się stworzyć więź z dzieckiem? Czy odnaleziona dziewczynka pokona strach i znów zaufa ludziom?
[opis wydawcy]
Okładka książki o tytule Magiczna chwila
Magiczna chwila / Kristin Hannah ; z angielskiego przełożyła Magdalena Słysz. – Warszawa : Świat Książki Wydawnictwo, 2023.
Nr inw. K9 : 35411
Przerwa od Internetu / Disney. – Łódź : Ameet Polska Sp. z o.o., [2022].
Nr inw. K9 : 35412
Książka dla dzieci z serii DISNEY. Małe wielkie sprawy to seria opowiadań, które pomogą rodzicowi oswoić dziecko z nowymi, niełatwymi sytuacjami. Wesołe ilustracje i ulubieni bohaterowie szybko przekonają malucha, że to, czego się obawia, może być super przygodą! Tym razem myszka Daisy Minnie ma problem z internetem. Internet jest super ? zapewnia rozrywkę, ułatwia zakupy? Ale życie nie kończy się na Internecie. Jak spędzać czas bez wyświetlacza przed oczami? Jak sobie poradzić bez dostępu do sieci? Z pomocą Daisy Minnie i jej siostrzenice przekonają się, że to całkiem proste! [opis wydawcy]
Najnowsze badania dowodzą, jak ważna jest pomoc rodziców w przypadku terapii dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD). Niniejszy podręcznik, stworzony na podstawie przełomowego programu wczesnej interwencji, dostarcza praktycznych strategii, z których możesz korzystać każdego dnia. Niemal wszystkie małe dzieci – również te z ASD – mają niezwykłą zdolność uczenia się. Dr Sally Rogers, Geraldine Dawson i Laurie Vismara podpowiadają, jak wykorzystać codzienne czynności, na przykład jedzenie śniadania czy kąpiel, do kształcenia podstawowych umiejętności rozwojowych. Ucząc się zabawy, komunikowania się i koncentracji, dzieci mają przy okazji wiele radości i frajdy, rodzice zaś mogą z satysfakcją obserwować czynione przez nie postępy. Zadbaj o dobry wczesny start – dostarcz swojemu dziecku narzędzi potrzebnych do poznawania świata i cieszenia się nim. [opis wydawcy]Okładka książki o tytule Metoda wczesnego startu dla dziecka z autyzmem (ESDM) : jak wykorzystywać codzienne aktywności, aby pomóc dzieciom tworzyć więzi, komunikować się i uczyć
Metoda wczesnego startu dla dziecka z autyzmem (ESDM) : jak wykorzystywać codzienne aktywności, aby pomóc dzieciom tworzyć więzi, komunikować się i uczyć / Sally
J. Rogers, Geraldine Dawson, Laurie A. Vismara ; tłumaczenie Anna Owsiak. – Wydanie I – Kraków : Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2015.
Nr inw. K9 : 35413
Małpa w kąpieli / Aleksander Fredro ; [ilustracje: Maja Knychała]. – Warszawa : Skrzat [2023].
Nr inw. K9 : 35414
Małpa postanawia naśladować człowieka i wskakuje do wanny. Jak zakończy się ta kąpiel? „Moje pierwsze bajeczki” to seria sztywnostronicowych książeczek ze znanymi, krótkimi wierszami, rymowankami oraz bajkami. Wesołe ilustracje zachęcą najmłodszych do oglądania i czytania. [opis wydawcy]
Książka dedykowana dyrektorom szkół oraz nauczycielom współorganizującym kształcenie integracyjne i specjalne. Oprócz omówienia podstaw prawnych i kluczowych zadań nauczyciela wspomagającego, ekspertki zwróciły uwagę na praktyczne aspekty pracy dotyczące m.in. prowadzenia zajęć, współpracy z rodzicami, współpracy z innymi nauczycielami, realizowania zadań w przypadku wprowadzenia zdalnego nauczania, motywowania uczniów itp. Kompleksowość opracowania sprawia, że książka stanowi cenne źródło wiedzy zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych nauczycieli. [opis wydawcy]Nauczyciel wspomagający w szkole, przedszkolu, ośrodku : pojęcie i umocowanie prawne, obowiązki i zasady współpracy z innymi nauczycielami, niezbędna dokumentacja, pytania i odpowiedzi ekspertów  / Małgorzata Celuch. – Stan prawny : od 1 września 2022 r. – Warszawa : Wiedza i Praktyka, copyright © 2022.
Nr inw. K9 : 35415