Bajki A. Fredry – zajęcia literacko-plastyczne

„Małpa w kąpieli”, „Paweł i Gaweł”, „Dwa koguty”, to najbardziej znane utwory Aleksandra Fredry  napisane dla dzieci. Morał z nich płynący jest nadal aktualny i dlatego są one nadal czytane przez kolejne pokolenia. Mogły się o tym przekonać dwie grupy przedszkolne z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Podgórze.

We wtorek 14 marca 2023 roku, Pani Anna Orłowska – nauczyciel bibliotekarz z Biblioteki Pedagogicznej
w Radomiu Filia w Zwoleniu przeprowadziła zajęcia literacko-plastyczne przybliżające maluchom postać i twórczość Patrona Roku 2023.

Celem zajęć było również zapoznanie dzieci z biblioteką oraz zawodem bibliotekarza, propagowanie idei głośnego czytania, promowanie czytania książek i dbania o nie oraz rozbudzanie zainteresowań czytelniczych dzieci.

Podstawą zajęć było głośne przeczytanie 3 utworów Fredry i wspólne ich omówienie. Zabawna historia dwóch sąsiadów i panujących między nimi stosunków była okazją do wskazania przez dzieci cech dobrego sąsiada, a także uświadomienia sobie jak ważna jest zgoda między ludźmi mieszkającymi pod jednym dachem. Zaś bajka „Dwa koguty”, że warto lepiej być rozważnym, spokojnym, a nie kłótliwym.

Następnie przedszkolaki kolorowały figlarną bohaterkę z  przeczytanej bajki – „Małpę w kąpieli” – przyznając, że należy poznawać wszystko wokół nie tracąc przy tym rozwagi i czujności. Zajęcia były wspaniałą okazja, by dzieci mogły spotkać się z literaturą i kreatywnie spędzić czas.