Nowości książkowe – Część 1

Zapraszamy do zapoznania się z nowościami dostępnymi w ofercie naszej biblioteki i wypożyczeń:

Okładka książki o tytule Futuropolis - miasto jutra
Futuropolis to miasto przyszłości. Są w nim domy po same chmury, ukwiecone balkony, a energia pochodzi z ekologicznych źródeł. Dookoła miasta biegną autostrady tramwajowe. Kiedy Antek trafia do tego niezwykłego miejsca, nie może się nadziwić tym wszystkim cudom.
„Składam zdania”, drugi poziom „Czytam sobie” to propozycja dla dzieci, które rozpoczęły już swoja przygodę z czytaniem. Zdania są tu dłuższe, a w tekście jest więcej dialogów. Duża czcionka ułatwia czytanie, a wyrazy w ramkach pomagają w ćwiczeniu sylabizowania. Ciekawe, zabawne historie pióra wybitnych polskich autorów i ilustracje autorstwa najlepszych polskich ilustratorów sprawią, że czas spędzony na czytaniu, będzie czasem świetnej zabawy. Zgodne z zaleceniami metodyków. [Źródło opisu: Bonito.pl]
Futuropolis – miasto jutra / Joanna Jagiełło ; zilustrowała Ewa Poklewska-Koziełło. – Warszawa : Harperkids, © 2021.
Nr inw. K9 : 35461
Po co wieje wiatr / Rafał Witek ; zilustrowała Aleksandra Krzanowska.- Warszawa : Harperkids, © 2021.
Nr inw. K9 : 35460
Okładka książki o tytule Po co wieje wiatr
Pewnego dnia Kinga dostała piękny balon. Niestety wiatr porwał go wysoko ponad dachy domów. Czy wiatr to tylko psotnik, czy jest z niego jakiś pożytek?
„Składam słowa”, pierwszy poziom serii „Czytam sobie”, to wspaniały początek nauki czytania. Proste i zabawne historie są dziełem wybitnych polskich autorów. Opowiadania napisane są krótkimi zdaniami. Bardzo duża czcionka ułatwia czytanie, a zamieszczone po bokach stron wyrazy w ramkach służą do ćwiczenia głoskowania. Ilustracje najlepszych polskich twórców są harmonijnym uzupełnieniem czytanego tekstu. Forma książek zgodna jest z zaleceniami metodyków. [Źródło opisu: Bonito.pl]
Okładka książki o tytule Dobranocka dla Batmana
Każdej nocy Batman wyrusza w drogę, by pomagać potrzebującym, ratować nieznajomych i dbać o porządek w mieście. Tymczasem pewien mały chłopiec zastanawia się, co może zrobić, by zostać bohaterem dla swoich bliskich zupełnie jak Batman!
Dobranocka dla Batmana to fantastyczny sposób na rozpoczęcie przygody z czytaniem, która pozwoli każdemu małemu czytelnikowi poczuć się jak prawdziwy bohater. Zabawna historia napisana przez Marcelego Szpaka sprawi, że nauka czytania pochłonie Twoje dziecko bez reszty.
„Składam słowa”, pierwszy poziom lubianej serii „Czytam sobie”, ułatwi naukę czytania młodszym dzieciom i został przystosowany do ich możliwości: autorzy używają tylko 23 podstawowych głosek, specjalne ćwiczenia pomagają w nauce głoskowania, bardzo duża czcionka ułatwia lekturę, zdania są krótkie i zrozumiałe, a tekst ma długość 150–200 wyrazów, interesująca opowieść została zobrazowana doskonałymi ilustracjami.
Lekki i poręczny format sprawdzi się w każdych okolicznościach na spacerze, podczas zabawy w domu czy w podróży. [Źródło opisu: Bonito.pl]
Dobranocka dla Batmana / [tekst:] Marceli Szpak ; tekst oryginalny Michael Dahl ; zilustrował Ethen Beavers. – Warszawa : HarperKids, © 2021.
Nr inw. K9 : 35462
Dobry pies / Rafał Witek ; zilustrowała Jola Richter-Magnuszewska. – Warszawa : HarperCollins Polska, 2020.
Nr inw. K9 : 35463
Okładka książki o tytule Dobry pies
Sympatyczny buldog Bazyl nie należy do najlepiej ułożonych psów na świecie.
Natalka przez cały czas stara się wytresować swojego pupila. I chociaż Bazyl nie zawsze robi to, czego się od niego oczekuje, w najtrudniejszych chwilach okazuje się niezastąpionym przyjacielem i obrońcą.
Napisany przez Rafała Witka i pięknie zilustrowany przez Jolę Richter-Magnuszewską Dobry pies to urzekająca opowieść o wielkiej przyjaźni i psim przywiązaniu.
Trzypoziomowa seria „Czytam sobie” jest skierowana do dzieci, które zaczynają samodzielnie czytać. Książki na pierwszym poziomie charakteryzują się krótkimi, prostymi tekstami, w których autorzy posługują się tylko 23 podstawowymi głoskami. Na tym etapie czytania ważne jest literowanie słów. Dzieci mogą ćwiczyć tę umiejętność dzięki zamieszczonym w książce ćwiczeniom głoskowania. Trud samodzielnej lektury wynagradza dołączony do książki Dyplom sukcesu oraz kolorowe naklejki z bohaterami. A sukces młodego czytelnika jest nie do przecenienia! [Źródło opisu: Bonito.pl]
Okładka książki o tytule Koty i kotki
Co może się wydarzyć, gdy dwa koty, Bazyli i Cyryl, wybiorą się na spacer nad staw? Kogo spotkają podczas swojej wycieczki? Czy uda im się złapać rybę, a przy tym nie wylądować w wodzie? Wyrusz na wycieczkę wraz z kocim duetem!
Koty i kotki Justyny Bednarek to doskonały sposób na naukę czytania dla najmłodszych dzieci. Prosta historia z sympatycznymi bohaterami wciągnie najmłodszych, a duża czcionka i krótkie, zrozumiałe zdania nie sprawią problemu początkującym czytelnikom. Lekturę ułatwią także umieszczone w ramkach ćwiczenia głoskowania.
Koty i kotki z serii „Czytam sobie. Poziom 1” to:
• proste, zrozumiałe dla dzieci historyjki zawierające od 150 do 200 słów,
• teksty zbudowane z podstawowych 23 głosek,
• duża czcionka dostosowana do najmłodszych czytelników,
• zabawne zdarzenia i sympatyczni bohaterowie,
• pełne uroku ilustracje Magdy Kozieł-Nowak,
• rozwijające ćwiczenia głoskowania przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym.
W bestsellerowej serii „Czytam sobie” ukazują się książeczki do nauki czytania przeznaczone dla dzieci w wieku 5–7 lat. Trzy poziomy trudności dostosowane do wieku i możliwości małych czytelników są doskonałym materiałem do rozpoczęcia przygody z czytaniem. Książki zostały przygotowane według zaleceń metodyków, a ich autorami są wybitni polscy autorzy. [Źródło opisu: Bonito.pl]
Koty i kotki / Justyna Bednarek ; zilustrowała Magda Kozieł-Nowak. – Warszawa : HarperCollins Polska, © 2021.
Nr inw. K9 : 35464
Dialog motywujący i terapia poznawczo-behawioralna / Sylvie Naar, Steven A. Safren ; przedmowa William R. Miller ; tłumaczenie Juliusz Okuniewski . – Wydanie I. – Warszawa : Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2020.
Nr inw. K9 : 35465
Okładka książki o tytule
Jak włączyć dialog motywujący do terapii poznawczo-behawioralnej.
Na pierwszy rzut oka dialog motywujący (DM) i terapia poznawczo-behawioralna (TPB) mogą się wydawać koncepcjami sprzecznymi. Sylvie Naar i Steven A. Safren udowadniają jednak, że zintegrowana terapia łącząca metody DM i TPB daje znacznie lepsze wyniki niż stosowanie każdego z tych podejść osobno.
Autorzy, prowadząc czytelnika przez najważniejsze etapy TPB, począwszy od rozpoczęcia i ustalenia planu terapii, poprzez trening umiejętności poznawczych i behawioralnych, po utrzymanie procesu zmiany, wyjaśniają, jak skorzystać z czterech procesów DM (angażowania, ukierunkowywania, wywoływania i planowania) w zakresie każdego z tych etapów terapii. Pokazują również sytuacje, w których DM i TPB mogą wejść w konflikt, i podpowiadają terapeutom, w jaki sposób radzić sobie z takimi problemami.
Połączenie elementów DM z TPB sprawdza się w terapii większości zaburzeń psychicznych i pomaga wzmocnić zarówno motywację pacjenta, jak i relację terapeutyczną. Zawarte w książce przykłady rozmów wskazują na praktyczne zastosowanie integracji podejść w leczeniu depresji, zaburzeń odżywiania, zaburzeń lękowych czy w terapii uzależnień. Dołączone arkusze ćwiczeń uproszczą wdrożenie tych metod w codziennej praktyce psychoterapeutom, psychiatrom i wszystkim osobom, które stosują TPB lub DM. [Źródło opisu: Bonito.pl]
Okładka książki o tytule Dziewczynka, która wypiła księżyc
Bestseller „New York Timesa”, nagrodzony prestiżowym Medalem Johna Newbery’ego za wybitny wkład w amerykańską literaturę dziecięcą.
 Od wieków mieszkańcy Protektoratu wierzą, że pobliski las zamieszkuje okrutna wiedźma, której gniew obłaskawić może tylko najmłodszy mieszkaniec osady złożony w ofierze złej czarownicy. Co roku pozostawiają więc w lesie niemowlę, licząc na to, że danina z niewinnego życia powstrzyma wiedźmę przed terroryzowaniem ich miasta.
 Ale Xan jest dobra. Dom w leśnym zaciszu dzieli z mądrym potworem Glerkiem i maleńkim smokiem Fyrianem o wielobarwnych skrzydłach. Ratuje ona porzucone dzieci i oddaje w opiekę rodzinom po drugiej stronie lasu, karmiąc niemowlęta blaskiem gwiazd. Jednemu z nich przypadkowo daje jednak do wypicia blask księżyca, napełniając je magią o niewyobrażalnej mocy. Xan postanawia sama wychować tę niezwykłą dziewczynkę. Kiedy zbliżają się trzynaste urodziny Luny, jej moc przybiera na sile… Mnożące się dokoła złowrogie znaki wzmagają strach mieszkańców Protektoratu. Jeden z nich postanawia zabić wiedźmę, by uwolnić swój lud od trwającego od lat terroru. Do czego doprowadzić może wiara w zabobony? Jak niebezpieczna jest moc, którą posiadła Luna i jak potoczą się losy Xan, Glerka oraz Fyriana, którzy stali się rodziną dziewczynki? (Źródło opisu: wydawnictwoliterackie.pl]
Dziewczynka, która wypiła księżyc / Kelly Barnhill ; przełożyła Marta Kisiel-Małecka. – Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2018.
Nr inw. K9 : 35466
Okładka książki o tytule Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa
Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa / Rafał Kosik ; il. aut. – Warszawa : Powergraph, 2021.
Nr inw. K9 : 35467
Pełna doskonałego humoru i trzymająca w napięciu sensacyjna powieść dla młodych czytelników.
Bohaterowie (ich wcześniejsze przygody opisuje książka Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi), uczniowie pierwszej klasy warszawskiego gimnazjum, wpadają w wir niezwykłych zdarzeń. Spotykają wielką, mięsożerną roślinę, niechcący uruchamiają tajemniczą maszynę, od lat ukrytą głęboko pod ziemią, próbują zapobiec katastrofie lotniczej i odbywają podróż latającym żaglowcem. To tylko kilka z niesamowitych przygód, w jakich uczestniczą. Jednocześnie, by móc wrócić do domu, muszą rozwiązać pewną niezwykle skomplikowaną zagadkę. Nie jest to łatwe, bowiem są ścigani przez tajemnicze zjawy. W wyjściu cało z kolejnych opresji pomagają im wynalazki Felixa, niezwykła intuicja Niki oraz talent matematyczny Neta. Towarzyszy im Manfred, zaprzyjaźniony program sztucznej inteligencji.
Książka Roku 2005 Polskiej Sekcji IBBY!
Okładka książki o tytule Kicia Kocia majsterkuje
Cieszący się niesłabnącą popularnością cykl książeczek o Kici Koci został zapoczątkowany przez tytuł Kicia Kocia gotuje, i rozrósł się do dwudziestu siedmiu pozycji. Oprócz tego wydawnictwo może się pochwalić, iż Kicia Kocia została siostrzyczką – najmłodsi czytelnicy śledzą przygody jej brata Nunusia w kartonowych książkach z serii „Kicia Kocia i Nunuś”.
W nowym wydaniu, z okazji 10 lecia serii „Kicia Kocia”, została odświeżona szata graficzna książeczek.
Kicia Kocia spędza cały dzień z dziadkiem. Dziadek ma zawsze wspaniałe pomysły! Tym razem postanawiają wspólnie zbudować… szafkę dla babci. Kicia Kocia dowie się przy okazji wielu pożytecznych rzeczy.
„Kicia Kocia” to seria książeczek, która opowiada o rezolutnej kotce i jej przyjaciołach. Wspólnie z Kicią Kocią dziecko odkrywa świat i uczy się, jak poruszać się w codziennym życiu.
Serię polecamy małym czytelnikom w wieku od 2 do 4 lat. [Źródło opisu: Bonito.pl]
Kicia Kocia majsterkuje / napisała i zilustrowała Anita Głowińska. – Poznań : Media Rodzina, 2019.
Nr inw. K9 : 35468
Lekarka nazistów / Rybakiewicz Anna. – Wydanie I. – Poznań : Filia, 2023.
Nr inw. K9 : 35469
Okładka książki o tytule Lekarka nazistów
Jest rok 1941. Alicja Sambor – lekarka chirurg – ucieka wraz z córką z Warszawy, gdzie dzień wcześniej jej mąż został rozstrzelany przez Gestapo. W trakcie podróży kobiety są świadkami wypadku, w którym ranny zostaje niemiecki żołnierz. Alicja, kierując się poczuciem obowiązku, ratuje mu życie i tym samym nieodwracalnie krzyżuje swoje drogi z komendantem Franzem Hizelem. W konsekwencji staje się wrogiem okolicznych mieszkańców i ukrywających się w pobliskich lasach partyzantów. Jej jedynym sprzymierzeńcem zostanie polski porucznik o pseudonimie „Zając”. Bohaterka, lecząc walczących po dwóch stronach barykady, będzie starała się udowodnić, że nie jest kolaborantką, a jedynie lekarką wierną złożonej przysiędze. [Źródło opisu: Bonito.pl]
Lektury w telegraficznym skrócie : dla klas 7-8 : rysunkowe karty pracy / Monika Iwanowska. – Wydanie I. – Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2022.
Nr inw. K9 : 35470
Okładka książki o tytule Lektury w telegraficznym skrócie : dla klas 7-8 : rysunkowe karty pracy
Lektury w teleGRAFICZNYM skrócie dla klas 7–8. Rysunkowe karty pracy to zestaw 63 arkuszy wspomagających proces czytania ze zrozumieniem utworów literackich omawianych na lekcjach w klasach 7–8. Praca z graficznymi kartami ułatwi uczniom zrozumienie tekstów, usprawni proces uważnego i krytycznego czytania dzieł literackich, pomoże dostrzec związki przyczynowo-skutkowe między wydarzeniami, zrozumieć i odtworzyć relacje między bohaterami, intencje postaci, a także formułować własne sądy na temat osób oraz wydarzeń.
Materiały można wykorzystać do pracy na lekcji, w domu i na zajęciach dodatkowych. Doskonale sprawdzą się podczas pracy z uczniem z dysfunkcjami. Uniwersalność kart sprawia, że mogą być one wykorzystywane w toku różnorodnych oddziaływań edukacyjnych, zarówno indywidualnych, jak i grupowych. [Źródło opisu: Bonito.pl]
Okładka książki o tytule Czerwone krzesło
Burza powaliła olbrzymi stary dąb. Było to Magiczne Drzewo. Ludzie zrobili z niego setki przedmiotów, a każdy zachował cząstkę magicznej siły. Wśród nich było czerwone krzesło. Niesamowite przygody, niebezpieczeństwa, humor i magia… Autobus, który zwariował, most ze światła i wielka fala tsunami. Latający dom, olbrzymi lew i sto wyczarowanych psów!
Fantastyczna opowieść o trójce dzieci, które znalazły krzesło spełniające życzenia. Te dobre i te złe…
Książka „Magiczne drzewo. Czerwone krzesło” – dodatkowe informacje
Pierwsza część serii książek dla dzieci pt. „Magiczne drzewo” autorstwa Andrzeja Maleszki. „Magiczne drzewo. Książka Czerwone krzesło” to początek pięknej historii, historii o fantastycznych przygodach trójki rodzeństwa, które przypadną do gustu niejednemu młodemu czytelnikowi. Jakie magiczne moce może posiadać zwykłe czerwone krzesło? A co by było, gdyby znaleźć krzesło spełniające marzenia? Z książką „Magiczne drzewo. Czerwone krzesło” nie ma nudy! Wyrusz wraz z trójką rezolutnych dzieci po niezapomnianą przygodę. [Źródło opisu: Bonito.pl]
Czerwone krzesło / Andrzej Maleszka ; ilustracje autor. – Wydanie III. – Kraków : Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2021.
Nr inw. K9 : 35471 ; 35472
Dinozaury przed zmrokiem / Mary Pope Osborne ; ilustracje Sal Murdocca ; [przekład Dorota Skowrońska]. – Wydanie 2. – Warszawa : Wydawnictwo Mamania – Grupa Wydawnicza Relacja, copyright 2016.
Nr inw. K9 : 35473
Okładka książki o tytule Dinozaury przed zmrokiem
Numer jeden listy bestsellerów „New York Timesa”. „Magiczny domek na drzewie” to przygodowo-edukacyjna seria dla początkujących czytelników. Od 25 lat dzieci na całym świecie podróżują w czasie i przestrzeni z Anią i Jackiem.
Przygodę czas zacząć! Skąd się wziął magiczny domek na drzewie? Kto zostawił w nim niezliczone ilości książek? Zanim Ania i Jacek się tego dowiedzą, tajemniczy domek przenosi ich do odległej przeszłości.
W pierwszej wyprawie rodzeństwo staje oko w oko z potężnym tyranozaurem. Teraz muszą szybko odkryć, jak powrócić do domu albo skończą jako kolacja dla pradawnych gadów. Czy zdążą przed zmrokiem? Czy może pomóc im pteranodon, który jeszcze przed chwilą był zaledwie ilustracją w książce?
Przeżyj niezwykłą podróż w czasie z Jackiem i Anią, a jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o dinozaurach, sięgnij też po książkę Magiczny domek na drzewie. Tropiciele faktów. Dinozaury.
Ponad 130 milionów sprzedanych egzemplarzy na całym świecie! [Źródło opisu: Bonito.pl]
Okładka książki o tytule Martynka - wielka księga przygód : 8 fascynujących opowiadań
Zabawne i pouczające przygody sympatycznej dziewczynki wzruszają i bawią jej rówieśniczki w wielu krajach. Pełne uroku, przyciągające uwagę, realistyczne ilustracje oraz dowcipny tekst tworzą niepowtarzalny, ciepły nastrój.
Książki „bez agresji”, nastawione na budowanie w dziecku poczucie własnej wartości i naukę pozytywnego rozwiązywania dziecięcych problemów. Zachęcają do poznawania otaczającego dziecko świata i podpowiadają, jak zawierać przyjaźnie.
W tym zbiorze 8 opowiadań: Martynka i same niespodzianki, Martynka i 40 kuchcików, Martynka na wsi, Martynka w podróży, Martynka – kocia mama, Martynka i spotkanie z duchami, Martynka i kucyk, Martynka pod żaglami.
Martynka – wielka księga przygód : 8 fascynujących opowiadań / tekst oryginalny Gilbert Delahaye ; tekst polski Wanda Chotomska ; ilustracje Marcel Marlier. – Poznań : Papilon, © 2022.
Nr inw. K9 : 35474