Tadeusz Różewicz – 6. rocznica śmierci

6 lat temu, 24 kwietnia 2014 roku we Wrocławiu, zmarł wybitny polski poeta i dramaturg – Tadeusz Różewicz.

Debiutował przed II wojną, pierwszy tom wierszy Niepokój ukazał się w roku 1947. Pierwszym dramatem jego autorstwa była w 1960 rokuKartoteka; w latach 70. powstały głośne Białe małżeństwo oraz Do piachu a w latach 80. Pułapka. Był także współautorem scenariuszy 9 filmów (m.in. Świadectwo urodzenia), reżyserowanych przez jego brata Stanisława.

Jest jednym z najczęściej tłumaczonych na świecie polskich twórców (dotąd na 49 języków), w Helsinkach stanął pomnik jego poezji, autorstwa Radosława Gryty (Opowiadanie o starych kobietach na 12 granitowych głazach), a na ścianę kamienicy
w Lejdzie (Holandia) trafił wiersz Pisałem. Kilkukrotnie kandydat do Literackiej Nagrody Nobla, laureat m.in. Nagrody PEN Clubu, Nagrody Literackiej „Nike” i Nagrody „Kreator kultury”, doktor honoris causa kilku uniwersytetów oraz ASP we Wrocławiu, Honorowy Obywatel Wrocławia.

Był jednym z pierwszych poetów, którzy zareagowali na okrucieństwa wojny nie tylko treścią poezji, ale zmianą jej formy, odrzuceniem romantycznego sztafażu, surowym obrazowaniem. Po doświadczeniach wojny, według Różewicza, niemożliwe było uprawianie poezji takiej jak dawniej. Różewicz pisał bez patosu, jego poezja stała się rzeczowa i konkretna, nazywano ją „poezją ściśniętego gardła”.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z wybranymi materiałami
dotyczącymi Tadeusza Różewicza, dostępnymi w Internecie:
  1. Materiały audio i wideo na Ninateka.pl
  2. „Kartoteka” Różewicza – spektakl wideo
  3. Słuchowisko, audycje i wykłady – Biogramy.pl
  4. Artykuły dotyczące życia i twórczości – Culture.pl
  5. Najpopularniejsze wiersze i ich interpretacja – Poezja.org