W dniu 5 lutego 2025 roku, dzieci ze Świetlicy Profilaktyczno-Wychowawczej w Zwoleniu wzięły udział w zajęciach edukacyjnych poświęconych higienie cyfrowej. Spotkanie miało na celu uświadomienie dzieciom, jak ważne jest odpowiedzialne korzystanie z Internetu i technologii oraz dbanie o równowagę między życiem online i offline.
Zajęcia rozpoczęły się od wysłuchania opowiadania „Moja odłączona rodzina” autorstwa Amelie Javaux i Annick Masson. To piękna historia, która nie demonizuje technologii, lecz pokazuje, że nie warto na rzecz wirtualnego świata, zatracać tego prawdziwego. Uświadamia dzieci, jak ważne jest bycie tu i mądre zarządzanie czasem spędzonym w sieci.
Po wysłuchaniu opowiadania, dzieci wzięły udział w dyskusji na temat jego przesłania. Wspólnie stwierdziły jak ważne jest spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi, posiadanymi zwierzętami, rozwijanie swoich pasji i zainteresowań, a także dbanie o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Dzieci doszły do wniosku, że zbyt dużo czasu spędzanego w Internecie może negatywnie wpływać na nasze relacje z bliskimi, nasze samopoczucie i nasze zdrowie.
Aby oderwać się od urządzeń elektronicznych i mieć czas na budowanie relacji i współpracę, dzieci kodowały zimową postać – bałwana. Była to forma zabawy, która pokazała, że można spędzać czas kreatywnie i aktywnie, niekoniecznie w świecie wirtualnym.
Zajęcia „Higiena cyfrowa dla niewtajemniczonych” były dla dzieci cennym doświadczeniem. Dzięki nim, dzieci uświadomiły sobie, jak ważne jest odpowiedzialne korzystanie z Internetu i dbanie o higienę cyfrową.