Nasz biblioteka po raz pierwszy przystąpiła do Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Czytamy z Sercem” – inicjatywy, która łączy w sobie obchody dwóch świąt odbywających się 29 września – Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca. A w tym roku to już 3 edycja projektu, który skradł serca wielu nauczycieli oraz uczniów.
Organizatorami akcji są Małgorzata Ficoń z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Józefa Lompy w Katowicach Filia w Bytomiu oraz II Liceum Ogólnokształcące im. S. Staszica w Tarnowskich Górach.
Akcja „Czytamy z sercem” skupia się na promocji literatury i czytelnictwa, poszerzaniu wiedzy dzieci
i młodzieży na temat serca – budowy tego organu, jego funkcjonowania, chorób i symbolik, rozwijaniu wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych oraz propagowaniu zdrowego stylu życia jako jednej
z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego.
Zgodnie z Regulaminem instytucja, która zgłosiła się do akcji powinna przeprowadzić zaproponowane przez organizatorów wydarzenia czytelnicze i edukacyjne związane z sercem.
Pomysłów na „Czytanie z sercem” nie brakowało. W dniach 29 września – 5 października nauczyciele bibliotekarze przygotowali cykl spotkań skierowanych do dzieci i młodzieży, a także wystawę promującą książki o sercu i z sercem w tytule.
W poniedziałek 2 października, podczas zajęć „Z sercem – o sercu i dla serca” – młodzież klasy 1 kp Szkoły Branżowej I stopnia z Zespół Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu, rozmawiała z nauczycielami bibliotekarzami jak ważne jest zdrowy tryb życia i relaks z książką.
A wspólne rozwiązanie „Quizu z Sercem” pozwoliło na sprawdzenie wiedzy na temat serca – niezwykłego narządu, jednego z najważniejszych organów ludzkiego ciała. Dostarczyło również wielu pozytywnych emocji.
W wtorek – 2 października, na spacer serc wyruszyła grupa Muchomorki z Publicznego Przedszkola Nr 1 w Zwoleniu z wychowawczynią Panią Edytą Chołuj. Zakończył się on wizytą w czytelni biblioteki, gdzie podczas spotkania pt. SERCE – bardzo ważna sprawa… przedszkolaki wysłuchały opowiadania „Moja krew ma moc”. Dzięki głównemu bohaterowi – Adasiowi zdrowe nawyki dla serca nie są im już obce. Dzieci bardzo chętnie wymieniały informacje jak należy dbać o serduszko, żeby było zdrowe oraz wsłuchiwały się w bicie swoich serc za pomocą stetoskopu. Była też chwila na gimnastykę, gdyż to podstawa i dla zdrowia, ważna sprawa.
BIEG SERC był wydarzeniem, które połączyło bibliotekarzy i zwoleńskie licealistki by promować zdrowy tryb życia i czytanie w ramach Ogólnopolskiej Akcji „Czytamy z Sercem”. Bieganie i czytanie – to klucz do życia. A co łączy czytanie i bieganie? Obie czynności są bardzo zdrowe dla ciała i umysłu. Bieg Serc był okazją do szerzenia wiedzy na temat serca, zastanowienia się nad własnym rytmem życia i jak on wpływa na zdrowie, a także motywacją do podjęcia aktywności fizycznej, życiowych zmian i nowych wyzwań, w tym czytelniczych.
W środę i w czwartek (4-5 października) w spacerach serc wzięły udział dzieci z grup – Skrzaty i Misie z oddziałów przedszkolnych Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Zwoleniu. Czytanie na głos to wyjątkowa przygoda, która pozostaje z dzieckiem na zawsze. Wpływa na jego rozwój, wzbogaca słownictwo, pomaga w budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi, rozbudza wyobraźnię, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, wspomaga umysł. Najmłodsi wysłuchali i obejrzeli historię misia Maksia i kota Leosia bohaterów w papierowego teatrzyku kamishibai „Serce misia”. Wysłuchana opowieść stała się przyczynkiem do rozmowy, jak dbać o swoje zdrowie, w tym serce. Po powrocie do przedszkola maluchy wykonały prace plastyczne przedstawiające szczęśliwe i zdrowe serca.
Podczas akcji wręczane były „Recepty na szczęśliwe, zdrowe serce”, których autorką jest Roksana Jędrzejewska-Wróbel. Znalazły się na nich zalecania stosowania miłości, czułości, radości, wyrozumiałości, akceptacji czy zachwytu. Bibliotekarze zwoleńskiej książnicy przedstawili na nich także listę książek, których przeczytanie z pewnością poruszy nie jedno serce Czytelnika.
Bibliotekarze i uczestnicy akcji stwierdzają, że nic bardziej prostego nie można podarować dla zdrowia naszego serca, niż czytanie.
Serdecznie dziękujemy organizatorom za udostępnione materiały oraz Wszystkim, którzy włączyli się w realizację akcji.