Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami zapoznać się można na stronie www.saferinternetday.org.
Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.
Głównym celem Dnia Bezpiecznego Internetu jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.
Tegoroczna edycja Dnia Bezpiecznego Internetu zaplanowana jest na wtorek 6 lutego 2024 r. Rozpocznie się Galą, która będzie dostępna zarówno stacjonarnie (Warszawa), jak i online. Transmisja online dostępna na stronie dbi.pl oraz na profilu Facebook Polskiego Centrum Programu „Safer Internet” – facebook.com/bezpiecznyinternet.
Rok 2024 ogłaszamy ROKIEM HIGIENY CYFROWEJ
Higiena cyfrowa to postawa życiowa i wynikające z niej działania charakteryzujące się kreatywnym i odpowiedzialnym używaniem zasobów sieci, zmierzające do optymalizacji indywidualnego zdrowia somatycznego, psychicznego oraz społecznego w zakresie korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnych. Jej poziom uzależniony jest od samoregulacji i kontroli związanej z używaniem internetu oraz cyfrowych narzędzi ekranowych, dostępnej alternatywy dla świata cyfrowego, jak również rozwiniętej sieci oparcia społecznego.
Bigaj M. i Debski M. w: Ptaszek G. i in. (2020). Edukacja zdalna: co stało się z uczniami, ich rodzicami i nauczycielami? Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Materiały edukacyjne dotyczące bezpiecznego internetu online:
https://www.saferinternet.pl/dbi/pakiety-edukacyjne.html
https://cybernauci.edu.pl/materialy-edukacyjne/nauczyciele/
https://www.fonolandia.edu.pl/#
https://fundacja.orange.pl/strefa-wiedzy/scenariusze-zajec
https://it-szkola.edu.pl/publikacje
https://www.saferinternet.pl/dbi/pakiety-edukacyjne.html
https://edukacja.fdds.pl/course/index.php?categoryid=4
Jak zadbać o higienę cyfrową? Lista polecanych książek ze zbiorów Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu Filia w Zwoleniu:
O pracy i odpoczynku przy ekranie. Higiena cyfrowa dla każdego | Magdalena Bigaj (PJM)
Czym jest higiena cyfrowa i w jaki sposób o nią zadbać? – webinarium dla rodziców
10 zasad higieny cyfrowej z Fundacją Dbam o Mój Zasięg