Nowości książkowe w bibliotece – sierpień 2024

Zachęcamy do zapoznania się z wykazem książek nowo zakupionych do biblioteki oraz do wypożyczeń:

Okładka książki o tytule Być tak naprawdę. Od grzecznej dziewczynki do wolnej kobiety, która idzie, gdzie chce

Być tak naprawdę : od grzecznej dziewczynki do wolnej kobiety, która idzie, gdzie chce / Marianna Gierszewska ; [ilustracje: Eliza Luty]. – Wydanie I. – Kraków : Otwarte, 2022.
Nr inw. K9 : 36142
I kładąc swoją dłoń na twoim policzku, mówię:
Dasz Radę. (…)
Weź więc głęboki wdech –
być może swój pierwszy –
i zobacz, jak można
Naprawdę.
To książka o drodze do wolności, swobody, samoświadomości, a także o walce z własnymi demonami.
To książka o wspomnieniach i emocjach. O bólu, prawdzie i sile, ale też o radości, szczęściu i szczerym zachwycie życiem.
To książka o tym, jak Być Tak Naprawdę.
„Ta książka jest jak Marianka: prawdziwa. To historia o byciu najlepszą przyjaciółką samej siebie. O byciu sobą. O życiu swoim życiem, a nie według oczekiwań innych. To książka piękna i mądra. Jak Marianka.”
Beata Sadowska, założycielka serwisu Mentalist

„Marianna uświadamia nam, jak ważne jest stawianie granic, także oczekiwaniom innych wobec nas. Zachęca nas do refleksji nad tym, czy lęki, które odczuwamy, są tak naprawdę nasze. Bo żeby „być tak naprawdę”, potrzebujemy zrozumieć siebie, swoje potrzeby i emocje, i mówić o nich głośno bez względu na to, co inni o nas powiedzą lub pomyślą.”

Sylwia Luks, blogerka, właścicielka marki Looks by Luks, mama trójki dzieci

[Źródło opisu : www.otwarte.eu]
Okładka książki o tytule Esencjalista : mniej, ale lepiej

Esencjalista : mniej, ale lepiej / Greg McKeown ; przełożył Michał Lipa. – Wydanie w oprawie miękkiej. – Warszawa : MT Biznes, 2019.
Nr inw. K9 : 36145
Masz problem z pochopnym podejmowaniem decyzji? Źle oceniasz swoje możliwości? Nie jesteś wystarczająco asertywny? Jeśli odpowiedź na te pytania brzmi “tak”, sięgnij po książkę Esencjalista i przekonaj się, że mniej znaczy lepiej!
Esencjalizm – na czym polega? W esencjalizmie nie chodzi o konkretne postanowienia z jakiejś okazji, większą asertywność czy rewolucyjną taktykę operowania swoim czasem. W rozumieniu autora Esencjalista to ktoś, kto w natłoku codziennych obowiązków potrafi się zatrzymać i zadać sobie pytanie, czy swoje siły przeznacza na odpowiednie działanie. Esencjalista – kim jest? Chcesz działać jak esencjalista? Zabieraj się za kluczowe z Twojego punktu widzenia zadania.
 
Czy kiedykolwiek czułeś, że rozdrabniasz się w życiu zawodowym?
Czy odczuwasz zmęczenie przy małej efektywności działań?
Masz mało czasu, ale źle go wykorzystujesz?
Masz poczucie, że ktoś ciągle kradnie Twój czas?
 
Odpowiedź “tak” na jakiekolwiek z zadanych pytań oznacza, że powinieneś poznać esencjalizm. Najważniejszymi rzeczami w Twoim życiu musisz zarządzać sam. Jeśli nie zrobisz tego Ty, zrobi to ktoś inny. Nie możesz sobie na to pozwolić!
Skup się na kluczowych kwestiach!
Esencjalizm to nie tylko umiejętne sprawowanie kontroli nad swoim czasem czy poprawa wydajności działań. To konsekwentne diagnozowanie kluczowych kwestii i skupianie się na nich kosztem tych zbędnych. Greg McKeown pokazuje, że robienie mniejszej liczby rzeczy, ale na wyższym poziomie jest odpowiednim podejściem zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Filozofia życia, jaką wybiera esencjalista zdobywa coraz większe grono zwolenników.

 
Przedsiębiorcy odnoszą sukcesy, gdy wybierają odpowiednie projekty we właściwym momencie i realizują je w należyty sposób. Aby to osiągnąć, muszą być dobrzy w odrzucaniu wszystkich innych pomysłów. Autor Esencjalisty w sposób zwięzły i czytelny radzi, jak określić, co jest dla ciebie najważniejsze, i jak gospodarować energią, żeby przyniosło ci to najwięcej korzyści.
 – Reid Hoffman, współzałożyciel i prezes LinkedIn oraz autor bestsellera z pierwszego miejsca listy „New York Timesa” zatytułowanego Jesteś start-upem

 Czy ty też to czujesz? Nieustanną presję, by za wszelką cenę wypróbować wszystkie dobre rzeczy w życiu? Żeby robić wszystkie „właściwe” rzeczy? Tak naprawdę, postępując w ten sposób, wcale nie posuwasz się naprzód. Zamiast tego ryzykujesz, że twój wysiłek będzie tak bardzo rozproszony, że okaże się zupełnie nieproduktywny. Według Grega McKeowna odpowiedzią jest skupianie się tylko na najistotniejszych sprawach.
 – Daniel H. Pink, autor książek Drive. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację oraz Jak być dobrym sprzedawcą

 Esencjalista zawiera klucz do rozwiązania jednej z największych życiowych zagadek: „Jak robić mniej, ale osiągać więcej?”. To bardzo aktualna i ważna lektura dla każdego, kto czuje się przytłoczony zobowiązaniami, przeciążony i przepracowany. Słowem, dla każdego. Zmieniła mój sposób myślenia o priorytetach. Gdyby więcej liderów przyjęło opisaną w tej książce filozofię, nasza praca i życie byłyby mniej stresujące, za to bardziej produktywne. Dlatego rzuć to, czym się aktualnie zajmujesz, i zabierz się za czytanie.
 – Adam Grant, wykładowca Wharton School i autor książki Buntownicy. Kreatywni liderzy zmieniają świat.

[Źródło opisu: mtbiznes.pl]
Okładka książki o tytule Komunikacja wspomagająca i alternatywna (AAC) w praktyce logopedycznej i terapeutycznej

Komunikacja wspomagająca i alternatywna (AAC) w praktyce logopedycznej i terapeutycznej / Ewa Przebinda, Mirosław Michalik, Ewa Grzelak. – Wydanie I. – Gdańsk : Harmonia Universalis, 2023.
Nr inw. K9 : 36153
Logopedia dla Praktyków, czyli jakość, efektywność i terapia oparta na dowodach
Dzieci ze złożonymi potrzebami komunikacyjnymi wymagają konkretnego wsparcia, dzięki któremu będą mogły poznawać świat i przekazywać wiedzę o sobie i o świecie innym uczestnikom życia społecznego. Przedstawiona książka, skierowana do logopedów praktyków, została poświęcona problematyce wykorzystania komunikacji wspomagającej i alternatywnej (AAC) w pracy z osobami z deficytami uniemożliwiającymi lub znacznie utrudniającymi mówienie. Autorzy, dzieląc się ekspercką wiedzą, omawiają podstawy teoretyczne proponowanych oddziaływań logopedycznych oraz prezentują rozwiązania praktyczne – procedury, strategie i techniki, dzięki którym dziecko z problemami komunikacyjnymi może otrzymać niezbędne narzędzia – system znaków i reguł o charakterze gramatycznym – za sprawą których będzie posługiwało się mową.

Przez wiele lat głębokie trudności komunikacyjne były domeną logopedii. Dziś powinny być zadaniem dla nowej przestrzeni wiedzy i umiejętności, której horyzonty są zakreślane i przez logopedię, i przez obszar wiedzy oraz praktyki terapeutycznej określany mianem AAC.

Walory edukacyjne książki są bezsporne, przedstawiona w niej metodyka stosowania komunikacji wspomagającej i alternatywnej (AAC – augmentative and alternative communication) zainteresuje zarówno logopedów, jak i innych specjalistów zajmujących się terapią pacjentów ze złożonymi potrzebami komunikacyjnymi, a także studentów logopedii, psychologii, pedagogiki.  Z recenzji dr hab. Urszuli Mireckiej, prof. UMCS

[Źródło opisu : harmonia.edu.pl]
Okładka książki o tytule Opinia publiczna online

Opinia publiczna online / Ewa Nowak-Teter. – Lublin : Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, 2023.
Nr inw. K9 : 36159
Komunikatywny styl używanego w tej pracy języka sprawia, że lekturę czyta się z dużą przyjemnością, szybko wnikając w wartki naukowy przekaz o najbardziej aktualnych meandrach formowania opinii publicznej we współczesnym świecie […]. Szczególną uwagę Autorka zwraca na teorię mediatyzacji, która uchodzi za jedną z najbardziej przekonujących przy wyjaśnianiu funkcjonowania współczesnych społeczeństw. […] książka ta może być nie tylko podręcznikiem akademickim, ale też wiarygodnym poradnikiem dla osób zajmujących się badaniem opinii publicznej […]. Autorka podkreśla wielki potencjał internetu i mediów społecznościowych w procesie kształtowania opinii publicznej […]. Wskazuje jednocześnie realnie istniejące zagrożenia w postaci fragmentaryzacji i nierównej dystrybucji uwagi […]. Studium prezentuje bardzo wysoki poziom naukowy i w sposób kompleksowy odnosi się do światowego dorobku teoretycznego i praktycznego w zakresie formowania i kształtowania się opinii publicznej. […] będzie mieścić się wśród najlepszych z tego obszaru w naszym w kraju. Stanowi istotny element oryginalnego dorobku Autorki, gdyż nie tylko porządkuje naszą dotychczasową wiedzę w tym zakresie, lecz także wprowadza nowe i bardzo ważne elementy funkcjonowania opinii publicznej związane z rozwojem nowych technik komunikacji międzyludzkiej.
Z recenzji prof. dr. hab. Jerzego Olędzkiego

[Źródło opisu : wydawnictwo.umcs.eu]
Okładka książki o tytule Pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opieki

Pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opieki / redakcja naukowa Danuta Dyk, Aleksandra Gutysz-Wojnicka. – Wydanie I – 1 dodruk. – Warszawa : PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2018.
Nr inw. K9 : 36164
Pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opieki stanowi złożoną i pełną wyzwań dziedzinę pielęgniarstwa, która wymaga od pielęgniarek stałego aktualizowania wiedzy i doskonalenia umiejętności praktycznych.
Książka stanowi źródło aktualnej wiedzy z zakresu podstawowych i zaawansowanych procedur medycznych i opisuje współudział pielęgniarki w świadczeniach diagnostyczno-terapeutycznych realizowanych na rzecz pacjenta znieczulanego i w stanie zagrożenia życia.

Zagadnienia dotyczące opieki pielęgniarskiej przedstawiono w formie zaplanowanego, zorganizowanego, celowego działania realizowanego z wykorzystaniem struktury klasyfikacji diagnoz pielęgniarskich.

[Źródło opisu: pzwl.p]
Okładka książki o tytule Pielęgniarstwo operacyjne

Pielęgniarstwo operacyjne : podręcznik do specjalizacji / redakcja naukowa mgr Aldona Michalak, dr n. med. Regina Sierżantowicz. – Wydanie I. – Warszawa : PZWL, 2023.
Nr inw. K9 : 36165
Nowoczesny podręcznik z zakresu pielęgniarstwa operacyjnego, przygotowany na podstawie obowiązującego programu kształcenia szkolenia specjalizacyjnego z tej dziedziny.
Pielęgniarstwo operacyjne składa się z piętnastu rozdziałów. W dwóch pierwszych przedstawiono zagadnienia z zakresu humanistyczno-społecznych podstaw pielęgniarstwa operacyjnego i współczesnego pielęgniarstwa operacyjnego. Trzynaście następnych dotyczy poszczególnych dziedzin pielęgniarstwa operacyjnego. Omówiono w nich jednostki chorobowe wraz z metodami i technikami operacyjnymi, specyfikę przebiegu zabiegów operacyjnych oraz udział pielęgniarek operacyjnych podczas zabiegu.
Na końcu każdego rozdziału zamieszczono testy sprawdzające wiedzę, co z pewnością przyczyni się do bardziej efektywnej nauki, a także właściwego przygotowania do egzaminu państwowego. Pytania testowe dostępne są również online.
Autorzy podręcznika to cenieni specjaliści w poszczególnych dziedzinach pielęgniarstwa operacyjnego, a przede wszystkim praktycy i entuzjaści swojego zawodu.
Publikacja niezbędna w szkoleniu przed- i podyplomowym pielęgniarek operacyjnych oraz w codziennej praktyce klinicznej.

[Źródło opisu: pzwl.pl]
Okładka książki o tytule Potrzeba zmian w samorządzie terytorialnym

Potrzeba zmian w samorządzie terytorialnym / redakcja naukowa Cezary Trutkowski, Joanna Podgórska-Rykała ; [Jerzy Bartkowski, Barbara Gąciarz, Grzegorz Gorzelak, Hubert Izdebski, Tadeusz Markowski, Andrzej Piasecki, Marzanna Poniatowicz, Jacek Raciborski, Jerzy Regulski, Jerzy Stępień, Paweł Swianiewicz, Marek Szczepański, Anna Śliz, Cezary Trutkowski, Aldona Wiktorska-Święcka, Eugeniusz Wojciechowski, Krystian Ziemski] ; Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego. – Wydanie pierwsze. – Warszawa : Wydawnictwo Naukowe Scholar : Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego, 2023.
Nr inw. K9 : 36167
Potrzeba zmian w samorządzie terytorialnym to praca interdyscyplinarna – osiemnastu Autorów reprezentujących różne dziedziny wiedzy starało się możliwie rozszerzyć zakres debaty na temat samorządu terytorialnego. Wszystko po to, by wypracować propozycje zmian, które będą odpowiadały na wyzwania współczesności.

Jak przekonuje dr Cezary Trutkowski – Prezes Zarządu FRDL i współredaktor tomu – nowy model samorządu powinien uwzględniać przemiany społeczne, technologiczne, gospodarcze czy środowiskowe. Jak pisze we wstępie do opracowania dr Trutkowski:

– Tego wszystkiego nie da się załatwić w prosty sposób jedną czy drugą ustawą, dorzuceniem kilku przepisów do jakiegoś aktu prawnego. Potrzebna jest całościowa refleksja nad modelem samorządności terytorialnej dostosowanym do nowych czasów. Chodzi o to, aby spojrzeć na system samorządności terytorialnej w sposób wszechstronny, żeby zobaczyć strukturę powiązań, które decydują o efektywności poszczególnych elementów, i dopiero wtedy wprowadzać zmiany.

Publikacja ma na celu zarysowanie pola dyskusji – możliwie szerokiego i obejmującego różnorodne zagadnienia. W ten sposób – zdaniem autorów – można rozpocząć pracę, która ma szansę przynieść konkretne propozycje reform dostosowujących samorząd terytorialny do nowych czasów. 

[Źródło opisu : frdl.org.pl]
Prawne i ekonomiczno-finansowe determinanty realizacji zadań publicznych przez samorząd terytorialny w Polsce / Małgorzata Gorzałczyńska-Koczkodaj, Krystyna Nizioł, Elżbiera Ociepa-Kicińska. – Wydanie I. – Szczecin : Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, 2024.
Nr inw. K9 : 36169
Problematyka monografii skoncentrowana jest wokół ekonomicznych i prawnych wyzwań, z jakimi mierzą się jednostki samorządu terytorialnego (JST) w Polsce podczas realizacji zadań publicznych. Zamierzeniem badawczym podjętym przez autorki była analiza głównych problemów (społeczno-ekonomicznych, finansowych, prawnych) napotykanych aktualnie przez JST przy realizacji zadań publicznych. W opracowaniu uwzględniono także następstwa, jakie w tym zakresie wynikają dla JST, związane z sytuacjami nagłymi i nieprzewidzianymi, takimi jak pandemia COVID-19 i będący jej konsekwencją kryzys gospodarczy czy też wojna w Ukrainie. Publikacja ze względu na swój interdyscyplinarny charakter przeznaczona jest dla wielu środowisk. Przede wszystkim dla naukowców zainteresowanych interdyscyplinarną problematyką realizacji zadań publicznych przez samorząd terytorialny w Polsce, decydentów politycznych, menedżerów zarządzających jednostkami samorządu terytorialnego i innymi instytucjami oraz studentów kierunków społecznych (nauki prawne, ekonomia i finanse, nauki o zarządzaniu i jakości oraz geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna).

[Źródło opisu: www.profinfo.pl]
Okładka książki o tytule Demon zza miedzy

Demon zza miedzy / Witold Jurasz. – Warszawa : Czerwone i Czarne, 2023.
Nr inw. K9 : 36143
Czy kolejne prawie trzydzieści lat staczania się Białorusi w objęcia Rosji było nieuchronne, czy może Polska przyłożyła do tego rękę? Czemu Polska wspierała Aleksandra Łukaszenkę, gdy kandydował na prezydenta? Witold Jurasz, dziennikarz Onetu i były dyplomata opisuje Białoruś, w której pracował najpierw jako charge d`affaires RP, a następnie zastępca ambasadora RP. Szuka odpowiedzi na pytanie o to, czemu przegraliśmy Białoruś i czy kiedykolwiek w ogóle podjęliśmy grę o to, by nie stała się rosyjską półkolonią. Zdaniem Jurasza Białorusini są jednym z najbardziej zachodnich w duchu narodów byłego ZSRR, a równocześnie obywatelami najbardziej sowieckiego państwa powstałego po rozpadzie Sowietów. O ile Jurasz czuje sympatię do Białorusinów, o tyle nie ma złudzeń co do Aleksandra Łukaszenki. Jak pisze: Tym, czego nigdy nie jestem w stanie zrozumieć, myśląc o Łukaszence, jest to, pochodną jakiej aberracji – o ile z aberracją, a nie z uwikłaniami agenturalnymi mieliśmy do czynienia – była decyzja o poparciu przez Polskę Aleksandra Łukaszenki w wyborach prezydenckich w 1994 roku. To skądinąd coś, o czym w naszym kraju niemal nigdy się nie mówi. Tymczasem zaś nasz kraj dwadzieścia dziewięć lat temu udzielił poparcia Łukaszence. Ci, którzy w 1994 roku przekonali władze państwa, że powinniśmy poprzeć Łukaszenkę jako kandydata na prezydenta, nigdy nie ponieśli za to odpowiedzialności i nigdy nie zostali z owego faktu rozliczeni. Wszystkie cechy charakteru Łukaszenki wskazywały tymczasem na to, że jest to człowiek ze skłonnościami autorytarnymi i niemający skrupułów, jeśli chodzi o stosowanie przemocy. Jeszcze jako dyrektor sowchozu zasłynął wszak pobiciem podwładnego. Z psychologicznego punktu widzenia Łukaszenka od początku spełniał wszystkie warunki kogoś, kto będzie w stanie przekształcić państwo w pełną dyktaturę. Poparcie Łukaszenki było straszliwym błędem.

[Źródło opisu: czerwoneiczarne.pl]
Okładka książki o tytule Myślenie kontekstowe. Największa przewaga ludzi nad sztuczną inteligencją

Myślenie kontekstowe : największa przewaga ludzi nad sztuczną inteligencją / Kenneth Cukier, Viktor Mayer-Schönberger, Francis de Véricourt ; [tłumaczenie: Piotr Cypryański, Magda Witkowska]. – Wydanie pierwsze. – Warszawa : MT Biznes, 2022.
Nr inw. K9 : 36155
Kenneth Cukier, Viktor Mayer-Schönberger i Francis de Véricourt pokazują, dlaczego myślenie kontekstowe i modele mentalne to nasz główny atut w czasach sztucznej inteligencji. A także jak możemy wykorzystać te wyjątkowe ludzkie umiejętności, by podejmować lepsze decyzje w dobie algorytmów.
Ludzkość mierzy się z bezprecedensowymi wyzwaniami – od pandemii po populizm, od sztucznej inteligencji po masowe bankructwa firm, od nierówności majątkowych po zmiany klimatu. Autorzy wskazują w niniejszej książce najważniejsze narzędzia, które pozwolą nam odnaleźć właściwą drogę w gąszczu narastających problemów.
O skuteczności podjętych przez nas działań – niezależnie od tego, czy na poziomie osobistym, zawodowym, państwa, czy wreszcie całej cywilizacji – decyduje to, co jest w nas: unikalna ludzka zdolność do myślenia kontekstowego. Na czym ona polega? Na tworzeniu modeli mentalnych, które pozwalają nam dostrzegać prawidłowości, przewidywać, jak sprawy będą się toczyć, i rozumieć nowe sytuacje. Ramy, w które ujmiemy dane zagadnienie, przesądzają o tym, jakie decyzje podejmiemy i jakie rezultaty osiągniemy.
Zagadnienia takie jak pamięć czy rozumowanie od dawna leżą w centrum zainteresowania naukowców, na uboczu natomiast pozostawały kwestie związane z myśleniem kontekstowym. Kiedy jednak komputery coraz lepiej radzą sobie z wykonywaniem niektórych zadań poznawczych, ramowanie staje się funkcją krytyczną – a tylko ludzie mają taką zdolność. Jeśli chcemy rozwiązywać problemy, które stawia przed nami rzeczywistość, musimy nauczyć się inaczej na nie patrzeć oraz skupiać nasze myśli na ich newralgicznych elementach.
Niniejsza książka jest pierwszym przewodnikiem pokazującym, jak biegle opanować naszą przyrodzoną umiejętność tworzenia modeli mentalnych i jak dzięki nim zacząć sięgać poza oczywiste rozwiązania. Przeczytacie w niej także m.in.:
 • Dlaczego rada, żeby zacząć myśleć nieszablonowo, nie przyda się nikomu.
 • Jak bracia Wright, nie mając żadnego formalnego przygotowania w zakresie fizyki, po raz pierwszy w historii ludzkości wznieśli się w powietrze samolotem, zawdzięczając to wzorowo przeprowadzonemu myśleniu kontekstowemu.
 • Jak użycie hasztagu #MeToo na Twitterze doprowadziło do zmiany sposobu postrzegania napaści na tle seksualnym od wstydu do upełnomocnienia.
 • Jak ramowanie Covid-19 jako choroby odpowiadającej sezonowej grypie doprowadziło do katastrofy, a stworzenie modelu opartego na SARS (ciężkim ostrym zespole oddechowym) pozwoliło Nowej Zelandii uporać się z pandemią.

[Źródło opisu: mtbiznes.pl]
Okładka książki o tytule Młodzi dorośli wobec dezinformacji. Katalogi i rzeczywiste profile kompetencji cyfrowych

Młodzi dorośli wobec dezinformacji : katalogi i rzeczywiste profile kompetencji cyfrowych / Agnieszka Ogonowska, Agnieszka Walecka-Rynduch. – Wydanie I. – Kraków : Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2024.
Nr inw. K9 : 36156
Autorki, legitymujące się już znaczącym dorobkiem dotykającym kwestii edukacji medialnej, w udany sposób dokonują – jak same piszą – „diagnozy medialnej” młodych dorosłych, choć w moim odczuciu udało się tutaj zrobić znacznie więcej. Mam bowiem wrażenie, że dokonały raczej diagnozy uśrednionej współczesnej mediasfery, w której nie tylko nie działają już intuicje „cyfrowych tubylców”, ale z której przemianami nie radzą sobie także starsze pokolenia. Dlatego ogromnym atutem tej publikacji jest fakt, że autorki w uporządkowany i niezwykle przejrzysty sposób zmapowały uwarunkowania współczesnych problemów z fake newsami, których nieskrępowany społeczny obieg zagraża demokracji, ale też po prostu bezpieczeństwu – wszak w dobie konfliktów hybrydowych przestrzeń informacyjna ma również duże znaczenie militarne (nie przypadkiem wśród odwołań pojawiają się więc dokumenty Komisji Europejskiej, ale i NATO). To nie tylko przygotowanie podbudowy pod dalsze diagnozy, lecz częściowo samodzielny, podparty bardzo rozbudowaną bibliografią przegląd przemian współczesnej mediasfery. 
Fragment recenzji prof. dr. hab. Mirosława Filiciaka

[Źródło opisu : wuj.pl]
Polityka cookies i prywatności

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu niezbędnym do prawidłowego działania serwisu, dostosowania strony do indywidualnych preferencji użytkownika oraz statystyk. Wyłączenie zapisywania plików cookies jest możliwe w ustawieniach każdej przeglądarki internetowej, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies należy opuścić stronę.

Zaznacz cookies, które akceptujesz:
Powrótt