Nowości książkowe – Część 2

Miło nam poinformować o kolejnych nowościach w naszej bibliotece. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą i wypożyczeń:

Okładka książki o tytule Sztuczna inteligencja od podstaw

Nie ma wątpliwości, że sztuczna inteligencja (AI) zrewolucjonizuje w najbliższych dekadach nasze życie. Wśród największych autorytetów świata nauki panuje przekonanie, że stoimy w obliczu przełomu porównywalnego z wynalezieniem i zastosowaniami elektryczności.
Sztuczna inteligencja od podstaw to pozycja, która począwszy od opisu klasycznych metod SI, takich jak algorytm genetyczny, algorytm mrówkowy, systemy ekspertowe czy sztuczne życie, zapoznaje Czytelnika z najbardziej zaawansowanymi modelami opartymi na sztucznych sieciach neuronowych.
Autor skrupulatnie objaśnia złożone zagadnienia dotyczące zarówno podstaw teoretycznych, jak i budowy i zastosowań takich systemów, nie unika przy tym odwołania do historii ich rozwoju. Książka stanowi kompendium wiedzy na temat tej niesłychanie szybko rozwijającej się i dynamicznie wkraczającej w nasze życie dziedziny. Została napisana tak, aby była przystępna dla osób posiadających podstawowe umiejętności matematyczne. Może stanowić podręcznik dla studentów takich kierunków jak informatyka, mechatronika, a także automatyka i robotyka.
Dzięki książce:
poznasz historię rozwoju sztucznej inteligencji
zdobędziesz wiedzę na temat aktualnych metod AI, takich jak uczenie maszynowe (ML), głębokie uczenie maszynowe (DL) czy przetwarzanie języka naturalnego (NLP)
na podstawie udostępnionych kodów źródłowych kilku autorskich aplikacji nabędziesz umiejętności w zakresie tworzenia i optymalizacji systemów sztucznej inteligencji. [Źródło opisu: helion.pl]
Sztuczna inteligencja od podstaw / Feliks Kurp. – Gliwice : Helion, copyright 2023.

Nr inw. K9 : 35947
Okładka książki o tytule Przedsiębiorczość. Etyka i odpowiedzialność

Interesująca, a zarazem ważna próba spojrzenia na zjawisko przedsiębiorczości z perspektywy wyzwań etycznych oraz odpowiedzialności z nim związanych. Książka została podzielona na trzy części: teoria przedsiębiorczości, etyka przedsiębiorczości oraz odpowiedzialność przedsiębiorcy.
Poruszana w publikacji problematyka, łącząca przedsiębiorczość ze sferą etyki i odpowiedzialności, powoduje, że może ona stanowić inspirację nie tylko dla badaczy poszukujących nowych wyzwań badawczych, ale może być przydatna dla przedsiębiorców w sferze identyfikacji wyzwań z jakimi współczesny przedsiębiorca musi się mierzyć. Do nich należy odpowiedź na nową instytucję etycznego i zrównoważonego ładu korporacyjnego, potrzebę formalizacji standardów etycznych, jak też podjęcie działań ukierunkowanych na zapewnienie zrównoważonego rozwoju.
Książka jest też niezbędnym źródłem wiedzy dla studentów kierunków biznesowych i menedżerskich. Może być wykorzystana na wykładach podstaw przedsiębiorczości oraz na zajęciach specjalnościowych z zakresu przedsiębiorczości. [Źródło opisu: bonito.pl]
Przedsiębiorczość : etyka i odpowiedzialność / redakcja naukowa Wojciech Gasparski, Izabela Koładkiewicz. – Wydanie I. – Warszawa : PWN, 2023

Nr inw. K9 : 35994
Okładka książki o tytule Superwizja psychoterapii. Podejście grupowo-analityczne

Grupa doświadczonych superwizorów z Instytutu Analizy Grupowej „Rasztów” pod kierunkiem Joanny Skowrońskiej i Wiesławy Łodej-Sobańskiej przygotowała kompendium wiedzy na temat superwizji psychoterapii w podejściu grupowo-analitycznym. W trzech częściach publikacji Czytelnik znajdzie informacje na temat:
1) Inspiracji i modeli teoretycznych: opisano tu takie zagadnienia, jak model superwizji grupowo-analitycznej opartej na swobodnie płynącej dyskusji grupowej, świadome i nieświadome wymiary superwizji, relacja pomieszczające–pomieszczane w superwizji jako doświadczenie wspierające pracę terapeutyczną z grupami i rozwój terapeuty
2) Grupy superwizyjnej w działaniu: autorzy poruszyli tu m.in. zagadnienia superwizji zespołów, superwizji on-line, zagadnień etycznych w pracy superwizora, superwizji relacji terapeutycznej w pracy z pacjentami doświadczającymi problemów natury seksualnej, psychoz, a także superwizji osób szkolących się w zakresie psychoterapii.
3) Superwizji relacji terapeutycznej w pracy z indywidualnym pacjentem: poruszono tu m. in. Kwestie sytuacji trudnych w psychoterapii, wewnętrznych grup odniesienia oraz przestrzeni potencjalnej, trzymania i pomieszczania. Krok po kroku przedstawiono przebieg procesu superwizji.
Superwizja grupowo-analityczna to superwizja relacji terapeutycznej a nie, jak często pojmuje się ten proces − superwizja pacjenta. Pacjenta odnajdujemy poprzez poznanie i zrozumienie relacji terapeutycznej, jaka powstaje pomiędzy nim a jego terapeutą i/lub grupą. W taki sposób w procesie superwizji wyłaniamy hipotezy na temat świata wewnętrznego pacjenta, relacji z jego wczesną grupą: rodziną i społecznym otoczeniem i współzależnościach w nim.
Choć przedstawimy model superwizji w podejściu grupowo-analitycznym, jest to książka dla wszystkich psychoterapeutów i superwizorów, którzy w swoje praktyce superwizyjnej chcą korzystać z superwizji grupowej i/lub poszukują metod wspomagających rozwój międzyludzkich zasobów terapeuty, takich jak empatia czy zdolność odzwierciedlania.
Z tekstu
Polskie środowisko psychoterapeutyczne doczekało się bogatego, zarówno w treści teoretyczne jak i przykłady kliniczne, opracowania dotyczącego superwizji. Wydawałoby się, że jest to książka adresowana do superwizorów, ale tytuł „Superwizja. Wspólna droga” sugeruje, że wiele różnorodnych myśli na temat procesu psychoterapii znajdą w niej również psychoterapeuci, ponieważ proces psychoterapii został wzięty „pod lupę” całościowo. Z recenzji Hanny Pinkowskiej-Zielińskiej [Źródło opisu: bonito.pl]
Superwizja psychoterapii : podejście grupowo-analityczne / redakcja naukowa Joanna Skowrońska, Wiesława Łodej-Sobańska ; [publikacja przygotowana przez grupę superwizorów Instytutu Analizy Grupowej „Rasztów” Ewa Bąk, Łukasz Dobromirski, Anna Jastrzębska, Anna Lissewska, Wiesława Łodej-Sobańska, Jerzy Pawlik, Katarzyna Prot-Klinger, Rafał Radzio, Izabela Sawicka, Joanna Skowrońska, Rafał Styła, Maianna Woźniak, Agnieszka Zemło]. – Wydanie pierwsze. – Warszawa : PWN, 2023.

Nr inw. K9 : 35995
Okładka książki o tytule Naprawić przyszłość. Dlaczego potrzebujemy lepszych opowieści, żeby uratować świat

Czy ludzkość wciąż ma szansę? Przeczytaj i dołącz do grupy tych, dzięki którym przetrwamy.

Pogłoski o śmierci wielkich narracji okazały się przesadzone. Opowieści wciąż organizują nam świat – problem w tym, że przestały dawać sobie z nim radę. W przypadku wyjątkowo niebezpiecznych wyzwań, jak kryzys klimatyczny czy wzrost nierówności, prowadzą nas wprost ku zagładzie.
Marcin Napiórkowski, semiotyk kultury, autor szeroko komentowanych książek Mitologia współczesna i Turbopatriotyzm, w swej najnowszej publikacji zastanawia się nad naszymi opowieściami o przyszłości. Analizuje w tym celu najgłośniejsze w ostatnich latach prace naukowe i popularyzatorskie, społeczne debaty, a nawet… poradniki dietetyczne.
Wnioski? Naszymi umysłami rządzi opozycja – technooptymizm kontra technopesymizm. Pierwszy proponuje naiwną wiarę w postęp bez zastrzeżeń, drugi – powrót do wyidealizowanej przeszłości lub ponury katastrofizm. Czy istnieje inne wyjście? Autor przekonuje, że tak. Krok po kroku, z lekkością i dowcipem pokazuje, jak wyznawcy obu wielkich narracji mylili się w kluczowych kwestiach dotyczących ekologii, medycyny, rewolucji agrarnej i rozwoju technologii.
Naprawić przyszłość to jednak nie tylko fascynująca lektura o opowieściach, ale też praktyczna instrukcja tego, jak nie dać się złapać w pułapki przebrzmiałych sposobów tłumaczenia świata. I jak opowiadać o nim tak, aby ludzkość miała szanse na przetrwanie. [Źródło opisu: wydawnictwoliterackie.pl]
Naprawić przyszłość / Marcin Napiórkowski. – Wydanie pierwsze. – Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2022.

Nr inw. K9 : 35938


Karty pracy powstały z myślą o nauczycielach i terapeutach pracujących z uczniami z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym, ze sprzężeniami oraz z dziećmi mającymi trudności w uczeniu się. Materiał można wykorzystywać jako pomoc edukacyjną w szkołach specjalnych, klasach integracyjnych, na zajęciach rewalidacyjnych. Karty będą przydatne również rodzicom do pracy z dziećmi w domu. Treść kart pracy odpowiada rozkładowi materiału nauczania dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną i jest zgodna z podstawą programową MEN.
CZĘŚĆ 2 zawiera ćwiczenia tematyczne dotyczące:
ważnych świąt przypadających na okres zimy,
kalendarza: pór roku, miesięcy, dni tygodnia,
cech charakterystycznych zimy,
odpowiedniego ubioru,
zdrowego trybu życia,
członków rodziny,
zwierząt w okresie zimy. [Źródło opisu: harmonia.edu.pl]
Ja i moje otoczenie : karty pracy dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną. 2 / Agnieszka Borowska-Kociemba, Małgorzata Krukowska ; [ilustracje: Krzysztof Spychał]. – Wydanie III. – Gdańsk : Grupa Wydawnicza Harmonia. Wydawnictwo Harmonia, 2022.

Nr inw. K9 : 35197 ; 35986


W książce Terapia zajęciowa. Kompendium przedstawiono obszary pracy i kompetencje terapeuty zajęciowego umożliwiające prowadzenie terapii zajęciowej w zakresie szeroko pojętej adaptacji zajęć i środowiska do potrzeb konkretnej osoby w taki sposób, aby dać jej możliwość uczestnictwa w zajęciach dla niej istotnych i ważnych, a tym samym przeciwdziałać dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu. Zawarto teoretyczne podstawy terapii zajęciowej oraz w przystępnej i syntetycznej formie omówiono możliwości i sposoby pracy z pacjentami w zależności od stwierdzonego schorzenia lub grupy wiekowej.
Obecna edycja Terapii zajęciowej. Kompendium została poprawiona i wzbogacona o nowe treści, między innymi: analizę przykładowego modelu procesu terapii zajęciowej CPPF, nowe testy oceny sprawności kończyny górnej, systemy kwalifikacji w pediatrii i geriatrii, przykładowe formy praktycznych zajęć w arteterapii, choreoterapii i muzykoterapii.
Publikacja Terapia zajęciowa. Kompendium przedstawia treści zgodne ze standardami szkolenia i pracy terapeuty zajęciowego w Unii Europejskiej. Aktualne wydanie jest kompendium wiedzy dla studentów kierunków terapia zajęciowa oraz fizjoterapia. Będzie również przydatne dla psychologów, pedagogów i asystentów osoby niepełnosprawnej. [Źródło opisu: pzwl.pl]
Terapia zajęciowa : kompendium / redakcja naukowa dr hab. n. med. Aneta Bac ; autorzy Paulina Aleksander-Szymanowicz, Aneta Bac, Anna Bukowska, Urszula Chrabota, Katarzyna Filar-Mierzwa, Edyta Janus, Marta Frankiewicz, Aleksandra Kulis, Dorota Kurbiel, Anna Misiorek, Marek Pokutycki, Agnieszka Smrokowska-Reichman, Paweł Żychowicz. – Wydanie II poprawione i rozszerzone. – Warszawa : PZWL, 2023.

Nr inw. K9 : 36005
Okładka książki o tytule Parazytologia medyczna. Kompendium

Kompendium wiedzy z parazytologii ogólnej i medycznej. W publikacji omówiono:
zagadnienia związane z terminologią naukową, pasożytami i pasożytnictwem oraz biologią i ekologią układu pasożyt–żywiciel,
poszczególne gatunki pasożytów, m.in. ich rozprzestrzenienie, biologię, epidemiologię, podstawową diagnostykę i zapobieganie inwazjom,
wybrane zagadnienia parazytologiczne, w tym: środowisko wodne jako źródło parazytoz, choroby pasożytnicze jako ryzyko podróży, rola stawonogów w rozprzestrzenianiu chorób transmisyjnych oraz jako czynnik wywołujący alergie.
Książka adresowana jest do studentów kierunków medycznych oraz osób wykonujących zawody medyczne – lekarzy, ratowników medycznych, pielęgniarek, a także biologów medycznych. [Źródło opisu: pzwl.pl]
Parazytologia medyczna : kompendium / Jolanta Morozińska-Gogol. – Wydanie 1, 8 dodruk. – Warszawa : Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2024.

Nr inw. K9 : 35992
Okładka książki o tytule Wspomaganie rozwoju wcześniaków za pomocą zabawek terapeutycznych 3D. Poradnik dla rodziców i terapeutów

Wspomaganie rozwoju dzieci przedwcześnie urodzonych, które z powodu zagrożenia niepełnosprawnością lub istniejącej niepełnosprawności wymagające szczególnego wsparcia w rozwoju, jest zadaniem niezwykle trudnym i wymaga zaplanowanego, kompleksowego i indywidualnego podejścia. Książka jest poradnikiem dla rodziców, terapeutów i opiekunów wcześniaków, która w czytelny sposób wyjaśnia, jak wspomagać rozwój dzieci, a także jak efektywnie korzystać ze scenariuszy zajęć z wykorzystaniem zabawek terapeutycznych drukowanych na drukarce 3D. Zawarte w książce treści mogą być także przydatne dla studentów wszystkich poziomów kształcenia (studia I i II stopnia, studia podyplomowe) na kierunkach psychologia, pedagogika i logopedia oraz rehabilitacja. [Źródło opisu: bonito.pl]
Wspomaganie rozwoju wcześniaków za pomocą zabawek terapeutycznych 3D : poradnik dla rodziców i terapeutów / Małgorzata Wójtowicz-Szefler. – Wydanie pierwsze. – Warszawa : Difin, 2023.

Nr inw. K9 : 36007
Okładka książki o tytule Mamma mia. Włochy dla dociekliwych

Pierwszy tom serii Świat dla Dociekliwych: przewodnik po najsłynniejszych ikonach włoskiej kultury.

Dlaczego dla całego świata to Italia, a dla nas – Włochy?
Jak to się stało, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu?
Czy pizza ma swoją królową?
Dlaczego wieża w Pizie jest krzywa?
Czy to prawda, że Włosi jeżdżą na osach?
 
Ta książka to podróż po kulturze Włoch – tej wysokiej i tej najbardziej popularnej. Pełna anegdot i ciekawostek opowieść o kraju, który – choć tyle o nim wiemy – potrafi zaskoczyć.
 
Mamma mia to pierwszy tom serii Świat dla Dociekliwych. Prezentuje ona kulturę różnych krajów: opowiada o miejscach, postaciach, zabytkach, potrawach i pojęciach, o których prawie każdy słyszał, ale mało kto naprawdę zna kryjące się za nimi historie – a także o tych mniej znanych, które warto poznać. [Źródło opisu: wydawnictwodwiesiostry.pl]
Mamma mia : Włochy dla dociekliwych / Monika Utnik-Strugała ; ilustrowała Anna Ładecka. – Wydanie III. – Warszawa : Wydawnictwo Dwie Siostry, 2022.

Nr inw. K9 : 35990
Okładka książki o tytule To jest Italia!

Miasteczka pełne barw, skąpane w promieniach słońca. Starożytne zabytki, kilkusetletnie kamienice, ukwiecone balkony i okna. Znamy ten idylliczny obrazek. Kusi każdego, kto choć raz odwiedził Włochy, i zachęca, by zawitać tam ponownie. 
Dajmy się uwieść opowieściom Polki, Aleksandry Seghi, która od ponad 20 lat mieszka we Włoszech. Poznajmy ich historię, tradycje, codzienne życie. Zacznijmy od kawy w przytulnym barze, potem wyruszmy w podróż po włoskich miastach i miasteczkach, teatrach i scenach, kościołach i ogrodach. W tej podróży towarzyszyć nam będą znani Polacy, którzy bardzo lubią Italię i chętnie w niej bywają nie tylko ze względów zawodowych, ale i prywatnie. Dali się namówić Autorce na rozmowy o Włoszech, o tym, co ich urzeka, fascynuje, jak się tam czują. Zmęczeni podróżą? Czas na sjestę i celebrowanie posiłków w rodzinnym gronie. Skosztujmy włoskich przysmaków. Nie zabraknie makaronów, owoców morza, warzyw, ziół i oliwy, a na deser koniecznie lody. Zasmakowało? Przepisy kulinarne są już gotowe. Teraz wystarczy tylko poeksperymentować we własnej kuchni. 
Zapraszamy do lektury przy kawie lub włoskim chianti. Co kto lubi. [Źródło opisu: km.com.pl]
To jest Italia! / Aleksandra Seghi. – Wydanie 1. – Łódź : Księży Młyn Dom Wydawniczy, 2021.

Nr inw. K9 : 36006
Polityka cookies i prywatności

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu niezbędnym do prawidłowego działania serwisu, dostosowania strony do indywidualnych preferencji użytkownika oraz statystyk. Wyłączenie zapisywania plików cookies jest możliwe w ustawieniach każdej przeglądarki internetowej, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies należy opuścić stronę.

Zaznacz cookies, które akceptujesz:
Powrótt