Wystawa fotografii przyrodniczej

Zapraszamy na wystawę fotografii przyrodniczej
„Ważki – piękne i pożyteczne”.
Wystawę można oglądać od 29 stycznia 2020 r.
od poniedziałku do piątku w godzinach pracy biblioteki.

PANI Ewa – mieszkanka Puław z wykształcenia muzyk – nauczyciel fletu. Z zamiłowania zajmuje się fotografią przyrodniczą. Wiosną 2017 roku wyjątkowo pokochała ważki. Widząc bogactwo występujących w Puławach gatunków postanowiła je rzetelnie zinwentaryzować, a jednocześnie poznać ich tryb życia. Poprzedniej inwentaryzacji ważek dokonał dawno temu Jurij Kolosow (publ. 1916 r.), stwierdzając w Puławach obecność 40 gatunków ważek. W chwili obecnej potwierdza się ta sama liczba, na tle 74 gatunków występujących w Polsce. Pani Ewa regularnie publikuje swoje obserwacje w grupie „Ważki w Polsce” na Facebooku, która gromadzi zarówno entomologów, jak i amatorów ważek. Dane faunistyczne zbierane przez nią corocznie od kwietnia do listopada nad zbiornikami w Puławach, Psarach, Pionkach i Siennie k/Ostrowca publikowane są w fachowym czasopiśmie „Odonatrix”. Dane dotyczące występujących lokalnie gatunków (ich liczebność, stan zdrowia, dat wylotów i zakończenia sezonu, typu środowiska) wykorzystywane są przez odonatologów* do celów naukowych. Fotogramy wykonano na amatorskim, kompaktowym sprzęcie fotograficznym: Panasonic Lumix DMC-TZ57, Panasonic Lumix DMC-TZ6, Panasonic Lumix LX-100.

*Odonatologia – dział entomologii zajmujący się badaniem życia owadów z rzędu ważek (Insecta: Odonata).