Hejt – przemoc w internecie. Zajęcia edukacyjno-profilaktyczne dla młodzieży

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku i świętowany jest na całym świecie. Tegoroczna edycja wydarzenia rozpocznie się 7 lutego i skupi się wokół rozmów pod hasłem „Działajmy razem.” Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Co roku w lutym DBI daje przestrzeń do promowania bezpiecznego korzystania z technologii cyfrowej oraz do otwarcia dialogu na temat odpowiedzialnej obecności w sieci. Bez cyberprzemocy, hejtu i trollowania.

W Bibliotece Pedagogicznej w Radomiu Filia w Zwoleniu obchody DBI rozpoczęły się w już 6 lutego – zajęciami edukacyjno-profilaktycznymi przeprowadzonymi dla młodzieży Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych im. Bohaterów Walki w Faszyzmem. Spotkanie poświęcone tematyce hejtu, poprowadziła Pani Anna Orłowska – nauczyciel bibliotekarz.

Uczniowie obejrzeli film „Hejt – przemoc w internecie” w reżyserii Marcina Wołkowicza oraz zapoznali się z prezentacją poruszającą zagadnienie hejtu. Wspólnie wyłonili  krótką definicję hejtu − obrażanie, znieważanie, wyzywanie innych osób w internecie.

Dowiedzieli się, jak reagować będąc ofiarą hejtu, jak reagować jako świadek hejtu, a także jakie są konsekwencje i co grozi za hejtowanie w sieci. Podczas pracy w grupach stworzyli na podstawie rozsypanek wyrazowych katalog 10 zasad antyhejtowych, który pokazał jak reagować na hejt oraz jak uniknąć przykrych sytuacji w sieci.