Głośne Czytanie bajek Fredry

Dzień Języka Ojczystego oraz przypadająca w tym roku 230. rocznica urodzin Aleksandra Fredry – Patrona Roku 2023 – stały się okazją do promowania wśród dzieci poprawnego posługiwania się językiem ojczystym nie tylko od święta, ale także na co dzień. Do zachęcenia i zmotywowania najmłodszych czytelników do regularnego kontaktu z książką i rozwijania ich kreatywności w oparciu o literaturę, a w rezultacie nauczenie dzieci czerpania przyjemności z lektury.

„Dzień Pięknego Czytania utworów Aleksandra Fredry – Patrona Roku 2023” to inicjatywa Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu Filia w Zwoleniu, by świętować te wydarzenia.  W piątego 10 lutego 2023 r. uczniowie klasy 3 Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Podgórze z chęcią podjęli wyzwanie i po mistrzowsku zmierzyli się, pokazując swoje talenty w pięknym czytaniu bajek. „Paweł i Gaweł”, „Dwa koguty”, „Małpa w kąpieli”, „Osiłkowi w żłoby dano” wybrzmiały podczas spotkania. Uczniowie pokazali swoje artystyczne umiejętności i zaprezentowali właściwy przekaz wybranego utworu. Nauczyciele bibliotekarze – Pani Anna Orłowska oraz Pan Grzegorz Kaczmarski docenili ogromne zaangażowanie oraz pasję wszystkich młodych czytelników i w nagrodę wręczyli dyplomy.

Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się również na temat Patronów Roku 2023 : Mikołaja Kopernika, Wisławy Szymborskiej, Aleksandra Fredry. Wysłuchali ciekawostek dotyczących życia i twórczości Fredry – uważanego za najwybitniejszego komediopisarza w literaturze polskiej. Ponadto uzyskali wiele cennych informacji o bibliotece pedagogicznej, do której zostali zaproszeni.