Wędrujący teatrzyk kamisibai

Jednym z najbardziej wdzięcznych tekstów literackich, które niesamowicie oddziałują na odbiorcę, są baśnie. To jeden z najstarszych gatunków literackich, mający swe korzenie w literaturze ludowej. Świat w niej kreowany jest szczególnie bliski dzieciom. Dzieci poprzez teksty baśniowe odkrywają prawdy o życiu, odróżniają dobro od zła. Opowieść baśniowa pokazuje piękno otaczającego świata, nazywa
emocje bliskie dziecku jak: lęk, samotność, brak wiary w siebie, smutek itp. Baśń dodaje siły i wiary we własne możliwości, oswaja lęki, tłumaczy zachowania ludzkie, daje pocieszenie, ukojenie i poczucie bezpieczeństwa, a przy tym wzbogaca wyobraźnię i słownictwo oraz bawi małego człowieka. Tak rozumiana baśń jest gotowym tekstem, który w dowolnej formie można przedstawić dzieciom.
W tradycyjnej formie można ją przeczytać najmłodszym, wspomagając się ilustracjami zamieszczonymi w książce. Ciekawą formą zapoznania dzieci z baśnią okazał się teatrzyk kamishibai – zwany inaczej teatrem ilustracji, teatrem narracji, teatrem obrazkowym lub teatrem papierowym. Parawan Kamishibai stanowi oprawę dla ilustracji i skupia na niej uwagę publiczności. W ten sposób opowieść zdecydowanie wyodrębnia się z otaczającej rzeczywistości. W przeciwieństwie do przewracanej kartki w książce, ilustracje pojawiają się przed odbiorcą, tworząc integralną całość.

W dniu 4 kwietnia 2023 roku w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Paciorkowej Woli odbyły się dwa spotkania z teatrzykiem kamishibai przeprowadzone przez Panią Annę Orłowską – nauczyciela bibliotekarza Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu Filia w Zwoleniu. Uczniowie klas II i III mogli się przekonać o magii papierowego teatrzyku, wysłuchując i oglądając karty opowieści „Dwa Ptaszki” autorstwa Juliana Brudzewskiego z pięknymi ilustracjami Piotra Zatorskiego. Ta prosta i piękna
przypowieść o sile wspólnego działania, ukazała wodę jako szansę przetrwania i cenny dar, o który walczy trzech ptasich bohaterów. Stała się pretekstem do rozmowy na temat współpracy oraz wspólnego zaangażowania. Dzieci wzorując się na ptasich bohaterach, same sprawdziły, jak można podnieść poziom wody w słoiku przy pomocy kamyków.

Papierowy teatrzyk zachwycił również dzieci z oddziałów przedszkolnych, które wysłuchały opowieści „Kotka Milusia”, śledząc towarzyszące opowiadaniu ilustracje. Po przeczytaniu opowiadania dzieci oceniały postępowanie kotki. Zgodnie stwierdziły, że była leniwa,  wyniosła i znudzona. Opowiadanie miało za zadanie pokazać dzieciom skutki leniwego i próżniaczego życia, prowadzonego przez Milusię.