RODZINA ULMÓW – bohaterstwo codzienności

Cześć i chwała bohaterom – tak możemy w skrócie opisać życie Wiktorii, Józefa Ulmów i ich dzieci, których los nie rozpieszczał, ale dzięki temu ich postawa i bohaterstwo dały plon stokrotny i dziś cały świat dowie się o ich istnieniu.

Pragnąc upamiętnić i rozpowszechnić sławę bohaterskich czynów rodziny Ulmów w dniu 5 czerwca 2023 r. zorganizowaliśmy w Publicznej Szkole Podstawowej w Kazanowie zajęcia tematyczne Rodzina Ulmów – bohaterstwo codzienności. Zajęcia tematyczna upamiętniająca bohaterskie czyny rodziny Ulmów. Dzięki uprzejmości Pani Anety Szmit dyrektor Zespół Placówek Oświatowych w Kazanowie i przy współpracy nauczyciela bibliotekarza Grażyny Sajnóg mogliśmy zgromadzić na naszych zajęciach wszystkie klasy szkoły podstawowe.

Nauczyciel bibliotekarz Marta Nachyła przedstawiła w przystępny sposób nie łatwą historię życia rodziny, która nie bała się pod groźbą utraty własnego życia nieś pomoc swoim sąsiadom – Żydom, niesłusznie traktowanym jako gorsza rasa. Pani Marta dla grupy klas 1-3, przygotowała zajęcia o bohaterstwie i o trudnej historii drugiej wojny światowej, o której trudno rozmawiać z dziećmi, ale dobre podejście do tematu sprawiło, że uczniowie sami podjęli temat wojny i śmierci. Na zakończenie zajęć z młodszymi grupami prowadząca zaprezentowała książki dla dzieci traktujące o historii naszego kraju i o wielkich patriotach, którzy poświęcili się, abyśmy my dziś mogli żyć w wolnym kraju i mówić po polsku.  historię bohaterskiej rodziny przedstawić niemalże całej szkole, ponieważ w naszych zajęciach wzięli udział wszyscy uczniowie od klas pierwszej do ósmej.

W drugim etapie zajęć dla klas 4-8 nauczyciel bibliotekarz przedstawiła w jakich realiach przyszło żyć Wiktori i Józefowi Ulma. Młodzież mogła wysłuchać i zobaczyć jak w ciężkich czasach międzywojnia ludzie mimo wszystko starali się żyć w pełni pracować na chleb codzienny, tworzyć rodziny i spełniać swoje pasje. Prowadząca wskazała, że każdy z nas może zostać bohaterem swoich czasów, trzeba tylko i aż żyć dobrze i szanować drugiego człowieka, który stoi na naszej drodze.

Opracowała i przeprowadziła: Marta Nachyła (06.06.2023)