O dezinformacji i Fake Newsach rozmawiamy z młodzieżą Liceum

Dezinformacja i Fake News, zjawiska zagrażające naszemu  bezpieczeństwu nie tylko w Internecie – lekcja tematyczna dla młodzieży.

Wsparcie edukacji informatycznej i medialnej, w szczególności kształtowanie krytycznego podejścia do treści publikowanych w Internecie i mediach społecznościowych to jedno z naszych głównych zadań w tym roku szkolnym 2022/23. Wychodząc naprzeciw potrzebie informacji o „dezinformacji” zorganizowaliśmy lekcje tematyczne by uświadamiać  młodzieży dlaczego warto wiedzieć jak bronić się przed fałszywymi informacjami w mediach.

W dniu 24 listopada 2022 roku Marta Nachyła – nauczyciel bibliotekarz z Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu Filia w Zwoleniu przeprowadziła dwie lekcje tematyczne o dezinformacji w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Zwoleniu, dzięki uprzejmości i współpracy nauczycieli bibliotekarzy z tej szkoły. W lekcjach uczestniczyli uczniowie z klasy 1B – 25 osób oraz z 1C – 12 osób.

Dezinformację najlepiej jest pokazać na podstawie przykładów z realnego świata i tak właśnie zaczęły się te zajęcia – uczniowie uczestniczyli w zadaniach na przekazywanie informacji, aby dokładnie zrozumieć sposoby manipulacji ludźmi przez wszelkie media. W kolejnym kroku młodzież poznała znaczenie pojęć dezinformacja, fake news i misinformacja. Prowadząca zajęcia wskazała także młodzieży przykłady z przeszłości, które także nie były pozbawione przekłamań i fałszywych informacji np. tygodnik Polityka z 1972 roku.

Prowadząca na zakończenie zareklamowała książki traktujące o temacie zajęć pochodzące ze zbiorów Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu Filia w Zwoleniu, które uczniowie mogą wypożyczyć dla siebie, rodziców i rodzeństwa.

oprac. Marta Nachyła