SPOTKANIE AUTORSKIE Z WALDEMAREM BALCEROWSKIM – nauczycielem poetą

Jubileuszowa, XX edycja ogólnopolskiej akcji Tydzień Bibliotek, była okazją by po raz kolejny współpraca bibliotekarzy Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu Filia w Zwoleniu oraz Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Jana Kochanowskiego w Zwoleniu zaowocowała ciekawym wydarzeniem literackim.

9 maja, w czytelni Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie autorskie z Waldemarem Balcerowskim. Nauczycielem – poetą. Urodzonym w Rzeczniowie – miejscowości położonej na południowo-wschodniej części Mazowsza. Obecnie pracującym w jako nauczyciel polonista i bibliotekarz w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Pawła II.

Jako poeta debiutował w 1988 r. na łamach czasopisma „Radostowa”, publikując kilka wierszy, m.in. liryk apolityczny; ulica to najlepszy salon spotkań; sznurowanie ust jest nieodzowne… W 1999 r. w tym samym czasopiśmie ukazały się kolejne jego wiersze z krótkim komentarzem Antoniego Dąbrowskiego. W 2000 r. w „Serii Staffowskiej” został wydany debiutancki zbiorek jego wierszy pt. Miejsce”.

Jego poezja spotkała się z przychylnymi opiniami poetów: Romana Śliwonika, Zdzisława Antolskiego, a także z krytycznymi uwagami Tomasza Agatowskiego.

Zaś z końcem grudnia 2021 r. ukazał się zbiór wierszy pt. ,,Rzeczniowskie notacje” z grafikami Magdaleny Kruk. Ta poetycka opowieść inspirowana jest głównie topografią, przeszłością i współczesnością Rzeczniowa – mazowieckiej wsi o bogatej historii i tradycji – oraz jego najbliższych okolic.

Podczas spotkania zgromadzeni mieli okazję poznać bliżej twórczości poety oraz dowiedzieć się, jakich inspiracji szuka, by tworzyć swoje wiersze. Nie zabrakło prezentacji wierszy Waldemara Balcerowskiego. Czytał je sam autor oraz młodzież Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu.

Na zakończenie spotkania słuchacze mieli możliwość porozmawiać z poetą oraz otrzymania tomiku wierszy z autografem.