Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile 2023

W obecnych czasach uważamy za podstawę edukacji mówienie o historii, tolerancji, poszanowaniu drugiego człowieka i wolności, która nie została nam dana raz na zawsze. Muzeum Historii żydów Polskich Polin wyśmienicie działa w wyżej wspomnianych tematach dlatego też z przyjemnością wzięliśmy udział w Akcji Żonkil przez nich organizowanej corocznie.

W naszej Bibliotece w ramach tej akcji zorganizowaliśmy lekcje tematyczną Czas pokoju i czas wojny, a bohaterstwo zwykłych ludzi dla III Branżowej Szkoły I Stopnia na kierunku kucharz (nauczyciel pani Małgorzata Wrześniewska) Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu im. Bohaterów Walki z Faszyzmem. Młodzież z zaciekawieniem wysłuchała informacji o historii II wojny  światowej i powstaniu w getcie warszawskim. W trakcje zajęć obejrzeli film edukacyjny Muzeum Polin i wykonali dla siebie Żonkile, aby pokazać innym, że pamięć o bohaterach z getta jest ważna.

W ramach Akcji Żonkil w naszej Bibliotece zorganizowaliśmy także:

• zajęcia dla dzieci w ramach Poniedziałkowych spotkań z książka pt. „Kto to jest bohater”,
  • wystawa książek o getcie warszawskim i życiu Żydów polskich;
  • rozdawaliśmy Żonkile naszym czytelnikom i pracownikom instytucji z nami współpracujących.

Zachęcamy przy tej okazji wszystkich, aby pamiętać o ważnych historycznych rocznicach, by uczcić bohaterskie czyny tych, którzy odeszli.