Rozpoznaj bajkowych przyjaciół – przedszkolaki wkraczają w świat książki z Teatrzykiem Kamishibai

Książka to dla najmłodszego czytelnika najczęściej bajkowy świat obrazów i liter. Większość dzieci zna bohaterów baśni, niektórzy z książek właśnie, a niektórzy z telewizji i Internetu. Chcąc sprawdzić wiedzę najmłodszych czytelników o bohaterach ich ulubionych bajek wybraliśmy się do Przedszkola Gminnego w Tczowie, gdzie dzieci z grup Pszczółki i Biedronki chętnie korzystają z przedszkolnego kącika wędrującej książki, więc wiedzieliśmy że możemy liczyć na ich obycie w świecie literatury.

Zajęcia w Przedszkolu w Tczowie odbyły się 20 czerwca, w pierwszej części nauczyciel bibliotekarz Marta Nachyła sprawdziła co dzieci już wiedzą o książkach i bibliotece, a następnie opowiedziała dzieciom o swojej pracy i o wspaniałym świecie książek, który łączy się także z teatrem w postaci małej drewnianej skrzyneczki – Teatrzyk Kamishibai. Sama wiedza nie wystarczy, więc dzieci mogły poznać Teatrzyk Kamishibai w praktyce, usłyszały i zobaczyły utwór Noc w bibliotece, gdzie razem z nauczycielem bibliotekarzem wyszukiwali wszystkich bajkowych postaci, aby na koniec omówić ile bajek oni już znają lub które warto jeszcze poznać.

Na zakończenie zajęć odbyła się prezentacja literatury dziecięcej z niespodzianką, ponieważ razem z książkami o Kici Koci odwiedziła przedszkolaków nasza biblioteczna Kicia Kocia, którą dzieci obiecały że odwiedzą w naszej bibliotece.

Oprac. : Marta Nachyła – nauczyciel bibliotekarz BP Radom Filia w Zwoleniu