Nowości książkowe – październik

Zachęcamy do zapoznania się z nowościami książkowymi, odwiedzin biblioteki oraz wypożyczeń.

Okładka książki o tytule Autyzm i zespół Aspergera

Autyzm i zespół Aspergera / Claire Grand ; [przekład Andrzej Bilik]. – Warszawa : Wydawnictwo Studio Emka, 2012.
Nr inw. K9 : 35676
Choć autyzm i zespół Aspergera nie są rzadkością, pozostają mało znane. Większość ludzi tych upośledzeń nie zna i kiedy nagle się pojawiają, nie potrafi się przystosować i z nimi żyć. Dzieci dotknięte tymi przypadłościami nie rozumieją w czym się różnią od innych, nie wiedzą jak myślą inni i mają trudności ze znalezieniem miejsca wśród rówieśników.
Ta książka zrozumiała i łatwa w czytaniu została napisana właśnie dla nich. Jej zadaniem jest wytłumaczyć dziecku
z zespołem Aspergera lub dziecku autystycznemu wysokiego poziomu w czym różni się od innych
i zrozumieć kim jest. Pomóc mu żyć z tą odmiennością, pogodzić się z samym sobą i z innymi, z myślą, dlaczego tak trudno autystykowi mieć przyjaciół. To przyjazna książka do czytania w rodzinie, przed dzieckiem albo razem z nim – aby móc wymienić opinie lub nawiązać dialog. [Źródło opisu: studioemka.com.pl]
Autyzm jako zaburzenie metabolizmu : wskazówki dotyczące interwencji dietetycznej / Paul Shattock, Paul Whiteley & Linda Todd ; [tł. Grażyna Zawada]. – Kraków : Krajowe Towarzystwo Autyzmu. Oddział, 2009.
Nr inw. K9 : 35677


Niniejsza publikacja została podzielona na cztery części. W pierwszej przedstawione zostały dowody na poparcie tezy, że objawy autyzmu są po części konsekwencją zaburzeń fizjologicznych o podłożu metabolicznym. W drugiej omówiono związki pomiędzy nieprawidłowościami metabolicznymi a objawami autyzmu. Trzecia dotyczy niektórych współcześnie wykorzystywanych interwencji biomedycznych oraz ich powiązań z teorią metabolizmu. Czwarta zawiera wskazówki praktyczne dotyczące wdrożenia bezglutenowej i bezkazeinowej interwencji pokarmowej. [Źródło opisu: Bonito.pl]
Okładka książki o tytule Bez glutenu, bez nabiału, bez cukru : sekrety naturalnego gotowania

Bez glutenu, bez nabiału, bez cukru : sekrety naturalnego gotowania / Agnieszka Bednarska. – Bielsko-Biała : Pascal, 2021.
Nr inw. K9 : 35678
Wypróbuj niezawodne przepisy na bezglutenowe dania!
Chcesz ograniczyć gluten, mięso, nabiał lub cukier? Wydaje ci się, że bez nich twoje dania nie będą równie smaczne, a posiłki staną się mało różnorodne? Przygotowanie bezglutenowych pierogów, klusków czy bułeczek jest dla ciebie wyzwaniem nie do pokonania, a zdrowa dieta wydaje się pełna ograniczeń?
Agnieszka Bednarska po raz kolejny dzieli się zdobywaną przez lata wiedzą i doświadczeniem, dzięki którym bezglutenowe gotowanie zmieni się dla ciebie z trudnej sztuki w prawdziwą przyjemność! Poznaj właściwości bezglutenowych składników i zdrowych przypraw, naucz się przygotowywać roślinny nabiał, mieszać własne mąki i gotować przepyszne posiłki dla całej rodziny. Zainspiruj się daniami z różnych stron świata i raz na zawsze wyrzuć gluten ze swojej kuchni! Zdrowo, pysznie, naturalnie. Czego chcieć więcej? [Źródło opisu: pascal.pl]
Okładka książki o tytule Dydaktyka matematyki. Tom 3, Nauczanie w szkole ponadpodstawowej

Dydaktyka matematyki. Tom 3, Nauczanie w szkole ponadpodstawowej / Piotr Zarzycki. – Warszawa : PWN, copyright © 2023.
Nr inw. K9 : 35680
Książka ta jest trzecią częścią podręcznika z dydaktyki matematyki. Przeznaczona jest dla studentów matematyki nauczycielskiej, a także dla nauczycieli matematyki oraz innych osób zainteresowanych edukacją matematyczną. Może służyć jako podręcznik akademicki wykorzystywany podczas prowadzenia zajęć z dydaktyki matematyki.
W książce koncentrujemy się na następujących działach szkolnej matematyki: liczby, geometria, algebra, funkcje, matematyka dyskretna oraz statystyka i rachunek prawdopodobieństwa. Każdemu z nich towarzyszy wątek technologiczny – omawiamy wykorzystanie matematycznego oprogramowania w czasie lekcji matematyki.
We wszystkich dwudziestu rozdziałach można wyróżnić część, którą można by nazwać wykładem, czyli omówieniem istotnych elementów omawianej tematyki wraz z odniesieniem do Podstawy Programowej Matematyki; w części tej znajdują się także uwagi historyczne, przykłady z podręczników, pomysły na niektóre lekcje. Rozdział kończy seria ćwiczeń oraz zagadnienia do dyskusji, w których zachęca się do odniesienia się do różnych problemów związanych z nauczaniem. W Zagadnieniach do dyskusji zamieściliśmy także propozycje projektów wraz z podpowiedziami, co mogłoby się znaleźć w takim projekcie. Każdy rozdział kończy spis literatury i krótka charakterystyka wybranych źródeł.  [Źródło opisu: ksiegarnia.pwn.pl]
Okładka książki o tytule Jak się uczymy? : dlaczego mózgi uczą się lepiej niż komputery... jak dotąd

Jak się uczymy? : dlaczego mózgi uczą się lepiej niż komputery… jak dotąd / Stanislas Dehaene ; tłumaczenie: Dariusz Rossowski. – Wydanie III. – Krakow : Copernicus Center Press, 2022.
Nr inw. K9 : 35684
Odkrywcze spojrzenie na badania nad fenomenalnymi zdolnościami mózgu do nauki a także nad potencjałem imitujących je programów komputerowych.
Ludzki mózg jest rewelacyjnym urządzeniem. Posiada nadzwyczajną zdolność do przeprogramowywania się, która stanowi niewyczerpane źródło inspiracji dla dzisiejszych twórców sztucznej inteligencji. Jak się uczymy? Jakie wrodzone biologiczne fundamenty leżą u podstaw naszych zdolności do przyswajania informacji? Dlaczego w ogóle ewolucja wymyśliła proces nauki? Sięgając do najnowszych odkryć z zakresu informatyki, neurobiologii, psychologii poznawczej i pedagogiki, Stanislas Dehaene prezentuje, jak naprawdę przebiega proces nauki oraz w jaki sposób można maksymalnie wykorzystać – a nawet wzmocnić – algorytmy mózgu do uczenia się: w szkołach i na uniwersytetach oraz na co dzień, niezależnie od wieku. Autor uczy nas, jak się uczyć dzięki prostym rozwiązaniom dotyczącym zabawy, ciekawości, kontekstu społecznego, koncentracji a także snu. [Źródło opisu: Bonito.pl]
Okładka książki o tytule Nastolatek w kryzysie : karty terapeutyczne i karty pracy psychologiczno-pedagogicznej

Nastolatek w kryzysie : karty terapeutyczne i karty pracy psychologiczno-pedagogicznej / Agnieszka Lasota. – Warszawa : Difin, 2022.
Nr inw. K9 : 35686
We współczesnym świecie młody człowiek każdego dnia staje wobec sytuacji, trudności, problemów czy wyzwań, które odciskają niejednokrotnie głębokie i bolesne na nim piętno. Słowem kluczem odzwierciedlającym taki stan jest słowo KRYZYS. Kryzys to zagrożenie, a radzenie sobie z kryzysem, to OTWARCIE SIĘ NA NOWE MOŻLIWOŚCI.
Praca z kartami to wsparcie emocjonalne i instrumentalne. Daje możliwość bezpiecznego odreagowania negatywnych, trudnych emocji, pozwala na konfrontację młodego człowieka z rzeczywistością oraz na analizę dotychczasowych sposobów radzenia sobie z trudnościami. Materiały te mogą być pomocne w stworzeniu planu działania i pomocy nastolatkowi w kryzysie.
Prezentowana teczka zawiera 55 kart: 11 kart kolorowych (pokazowych) o charakterze terapeutycznym, które można wykorzystać do pracy grupowej z uczniami, pobudzić młodzież do dyskusji, zastosować burzę mózgów, uświadomić młodym ludziom, jakie są odpowiednie postawy wobec depresji, żałoby czy przemocy. Pozostałe 44 karty to karty czarno-białe, służące do pracy indywidualnej każdego ucznia. Karty przeznaczone są dla uczniów w okresie adolescencji, czyli między 12. a 18. rokiem życia. Karty te można również wykorzystywać do pracy z osobami będącymi w różnym wieku (nawet w okresie dorosłości), dostosowując materiały zawarte w teczce do możliwości poznawczych i emocjonalnych osób, które chcemy wspierać w kryzysie.
Karty podzielone zostały na kilka kategorii problemowych. Pierwsza część dotyczy wspierania nastolatków w sytuacjach kryzysowych: DEPRESJA, PRZEMOC, CYBERPRZEMOC, AGRESJA, STRATA BLISKIEJ OSOBY. Druga część dotyczy odkrywania pozytywnych zasobów: TALENTY, PRAGNIENIA, MARZENIA, CELE W ŻYCIU oraz rozwijania zachowań prospołecznych: EMPATIA, ŻYCZLIWOŚĆ, WDZIĘCZNOŚĆ. [Źródło opisu: ksiegarnia.difin.pl]
Okładka książki o tytule Nawyk przybijania piątki : przejmij kontrolę nad swoim życiem dzięki jednemu prostemu nawykowi

Nawyk przybijania piątki : przejmij kontrolę nad swoim życiem dzięki jednemu prostemu nawykowi / Mel Robbins ; przekład Piotr Cieślak. – Łódź : Galaktyka, © 2021.
Nr inw. K9 : 35687
W Regule 5 sekund Mel Robbins zdradziła, na czym polega klucz do błyskawicznej automotywacji, a książka sprzedała się w milionach egzemplarzy na całym świecie. W Nawyku przybijania piątki autorka wraca z kolejnym prostym i sprawdzonym narzędziem, dzięki któremu przejmiesz kontrolę nad własnym życiem. Nie daj się jednak zwieść tytułowi, bo nie chodzi o przybijanie piątek wszystkim wokół. To już robisz, kibicując ulubionej drużynie, świętując sukcesy przyjaciół czy wspierając ich w robieniu tego, czego pragną. Wyobraź sobie, że umiesz tak samo dopingować siebie. Albo coś jeszcze lepszego – że robisz z tego codzienny nawyk. Był(a)byś nie do powstrzymania!
• Jeśli wątpisz we własne siły (kto nie wątpi?)…
• Jeśli masz dość podszeptów wewnętrznego krytyka (czy ktoś mógłby go wreszcie posłać na zieloną trawkę?)…
• Jeśli odnosisz wielkie sukcesy, a i tak skupiasz się na tym, co ci nie wychodzi (nie jesteś sam)…
• Jeśli masz dość patrzenia, jak inni rozwijają się i kwitną, podczas gdy ty zalegasz z psem na kanapie (choć psa w to lepiej nie mieszać)…
…Mel dedykuje tę książkę właśnie tobie.
Opierając się na połączeniu naukowych spostrzeżeń, osobistych przeżyć i opowieści o rezultatach, jakie nawyk przybijania piątki pozwala osiągać ludziom na całym świecie (a w tej książce poznasz ich wielu), Mel nauczy cię, jak nabrać wiary we własne siły i działać z przekonaniem niezbędnym do realizacji celów i marzeń. Nawyk przybijania piątki jest prostym, lecz nieocenionym narzędziem, które może zmienić twoje nastawienie do życia oraz sposób myślenia i postępowania. Przygotuj się na sporą dawkę śmiechu i wiedzy, dzięki którym zyskasz większą pewność siebie, staniesz się szczęśliwszy i osiągniesz więcej. Najwyższy czas, by przybić piątkę z samym sobą, docenić siebie i wesprzeć tak, jak na to zasługujesz! [Źródło opisu: bonito.pl]
Okładka książki o tytule Krok w biznes i zarządzanie 1 : podręcznik dla branżowej szkoły pierwszego stopnia

Krok w biznes i zarządzanie 1 : podręcznik dla branżowej szkoły pierwszego stopnia / Zbigniew Makieła, Tomasz Rachwał ; [koordynacja prac i redakcja merytoryczna: Dariusz Ortman, Paweł Przybylski ; redakcja merytoryczna: Magdalena Canty, Krzysztof Ratnicyn]. – Warszawa : Nowa Era, copyright 2023.
Nr inw. K9 : 35688
Podręcznik „Krok w biznes i zarządzanie 1” do zakresu rozszerzonego zawiera treści dotyczące kompetencji przedsiębiorczych, zarządzania projektami, gospodarki rynkowej i współpracy międzynarodowej. Umożliwia zachowanie takiego samego stylu pracy jak w zakresie podstawowym poprzez zastosowanie spójnych elementów oraz zbliżonego układu treści. Został również wzbogacony o nowe rozwiązania, kluczowe do kształcenia umiejętności wymaganych na egzaminie maturalnym.
Umożliwia wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce dzięki elementom takim jak: studium przypadku, W praktyce, Przykład.
Wzbudza zainteresowanie ucznia przedmiotem dzięki nawiązywaniu do życia codziennego oraz czytelnym i atrakcyjnym infografikom.
Umożliwia szybkie utrwalanie wiadomości i umiejętności dzięki zadaniom powtórzeniowym. [Źródło opisu: sklep.nowaera.pl]
Okładka książki o tytule Planetarium : Muzeum Kosmosu : bilet

Planetarium : Muzeum Kosmosu : bilet / ilustracje Chris Wormell ; tekst Raman Prinja ; z języka angielskiego przełożył Jeremi K. Ochab. – Wydanie II. – Warszawa : Wydawnictwo Dwie Siostry, 2022.
Nr inw. K9 : 35689
Efektowny album wielkiego formatu, w którym zmieścił się (prawie) cały wszechświat.
Witajcie w Muzeum Kosmosu! Znajdziecie tu kolekcję niezwykłych obiektów, od niewielkich meteorów po gigantyczne galaktyki. Obejrzycie planety, komety i księżyce, zobaczycie, jak z mgławic rodzą się gwiazdy, dowiecie się, czym są czarne dziury, poznacie początki wszechświata.
Zajrzyjcie do Planetarium, by odkryć kosmos i jego tajemnice. [Źródło opisu: wydawnictwodwiesiostry.pl]
Podstawy rachunkowości finansowej : pojęcia i zadania / Danuta Maciejowska. – Wyd. 3. popr. i rozsz. (stan prawny na 1 stycznia 2016 r.). – Warszawa : Wydawnictwo Naukowe Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, 2016.
Nr inw. K9 : 35690
iniejsze opracowanie stanowi zbiór podstawowych, a jednocześnie najważniejszych pojęć i definicji z zakresu rachunkowości, poszerzony o tak potrzebne w zrozumieniu tematu zadania praktyczne. Dla młodych adeptów rachunkowości może stanowić przewodnik programowy po przedmiocie, wskazujący zagadnienia wymagające szczególnej uwagi. Daje możliwość ich głębszego przestudiowania i utrwalenia, dzięki zamieszczonym zadaniom do rozwiązania. Dla praktyków rachunkowości i dziedzin pokrewnych może stanowić źródło szybkiego przyswojenia lub odświeżenia zagadnień z dziedziny rachunkowości.
Stan prawny opracowania na 1 stycznia 2016 roku. [Źródło opisu: bonito.pl]

Okładka książki o tytule Rewalidacja w ogólnodostępnej szkole ponadpodstawowej : zestaw fiszek

Rewalidacja w ogólnodostępnej szkole ponadpodstawowej : zestaw fiszek / Agnieszka Kołodziej, Emilia Klimiuk. – Wydanie II. – Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2022.
Nr inw. K9 : 35691
Brak planu na niebanalne zajęcia rewalidacyjne? Niespodziewane zastępstwo lub uczeń, który nie ma ochoty pracować zgodnie z rozkładem zajęć?
W odpowiedzi na te nauczycielskie trudności zaprojektowane zostało pudełko pełne fiszek służących rewalidacji!
Zestaw fiszek to pomoc przygotowana specjalnie do zajęć rewalidacji lub innych zajęć indywidualnych z młodzieżą ostatnich klas szkoły podstawowej lub ponadpodstawowej. Fiszki mogą stać się pomysłowym narzędziem edukacyjnym pozwalającym uczniom nabywać nowych kompetencji, wzmocnić zachowania lub je skorygować. Wystarczy wylosować kartę z pudełka i przeczytać pytanie/polecenie, które prowokuje do rozmowy na tematy związane m.in. z czasem wolnym, zdrowiem, potrzebami i trudnościami czy przyszłą pracą. Zestaw koresponduje z treścią wymienionych wyżej książek w zakresie rozwijania umiejętności praktycznych uczniów z niepełnosprawnością na poziomie szkoły ponadpodstawowej. Tematyka zadań i pytań umieszczonych na fiszkach stanowi uzupełnienie zawartości kart pracy. Podjęcie poniższych zagadnień umożliwia uczniowi zdobycie wiedzy potrzebnej w dorosłości: Ja, uczeń, Moje umiejętności, Moje potrzeby, Moje trudności, Moja codzienność, Moja przyszła praca, Mój czas wolny, Moje zdrowie. [Źródło opisu: eduksiegarnia.pl]
Okładka książki o tytule Trenuję umiejętności komunikacyjne : karty pracy do rewalidacji i terapii dzieci i młodzieży ze spektrum autyzmu oraz specjalnymi potrzebami edukacyjnymi : 8-17 lat

Trenuję umiejętności komunikacyjne : karty pracy do rewalidacji i terapii dzieci i młodzieży ze spektrum autyzmu oraz specjalnymi potrzebami edukacyjnymi : 8-17 lat / Agnieszka Kolanko ; ilustracje: Dorota Duda. – Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2023.
Nr inw. K9 : 35693
Publikacja to zestaw kart pracy do treningu umiejętności komunikacyjnych skierowany do dzieci i młodzieży w wieku 8–17 lat. Dzięki pracy z publikacją uczeń m.in.:
dowie się, czym jest komunikacja werbalna i niewerbalna
nauczy się, kiedy i jak rozpoczynać rozmowę
zrozumie, dlaczego nie warto przeklinać
pozna różnicę między komunikacją pozytywną a negatywną
nauczy się prosić o pomoc.
Dodatkowo publikacja zawiera:
dziennik umiejętności komunikacyjnych – pomoc do wizualnego przedstawienia procesu rozwijania umiejętności komunikacyjnych
ponad 500 naklejek do wypełnienia dziennika.
Ćwiczenia znakomicie sprawdzą się podczas indywidualnej i grupowej pracy terapeutów, psychologów oraz nauczycieli z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym ze spektrum autyzmu.
Publikacja wchodzi w skład kolekcji „Z relacjami za pan brat” dedykowanej dzieciom i młodzieży ze spektrum autyzmu oraz z trudnościami w zakresie kompetencji społecznych. [Źródło opisu: harmonia.edu.pl]
Okładka książki o tytule W trosce o integralność rodziny : wybrane zagadnienia z zakresu poradnictwa oraz psychoterapii

W trosce o integralność rodziny : wybrane zagadnienia z zakresu poradnictwa oraz psychoterapii / Andrzej Ładyżyński.- Wydanie I. – Kraków : Impuls, 2023.
Nr inw. K9 : 35694
Książka oddawana do rąk Czytelnika stanowi próbę ukazania rodziny jako systemu społecznego, który znajduje się w nieustannym rozwoju. W związku z kryzysami rozwojowymi oraz losowymi niekiedy napotyka on jednak trudności. Rodzina, na ogół, ma potencjał samodzielnego radzenia sobie z tymi problemami. Występują jednak przypadki, gdy kłopoty systemu rodzinnego są możliwe do pokonania pod warunkiem udzielenia tej podstawowej wspólnocie wsparcia oraz pomocy w trakcie dotykającego ją kryzysu.
Książka przedstawia wybrane aspekty funkcjonowania współczesnej rodziny oraz poradnictwa kierowanego do poszczególnych typów współczesnych wspólnot: narzeczeństw, małżeństw, par adoptujących dzieci. Inną kategorię pomocy omawianej w monografii stanowi psychoterapia przeznaczona dla rodzin. Wychodząc od prób systemowego określenia małżeństwa oraz rodziny, publikacja ukazuje różne aspekty współczesnego poradnictwa. Nieco uwagi poświęcono umiejętnościom oraz warunkom niezbędnym do prowadzenia efektywnej pracy terapeutycznej, takim jak sztuka uważności (mindfulness) czy odpowiednie wykorzystanie przestrzeni. 
W monografii znajdują się trzy zbiory zagadnień, odpowiadające terminom zawartym w tytule książki – mianowicie: rodzina, poradnictwo, psychoterapia. Czytelnik odnajdzie w publikacji opracowania teoretyczne, jak również rozdziały – bądź ich części – odnoszące się do aspektów praktycznych pracy pomocowej, poradnictwa oraz psychoterapii.
Treści zamieszczone w książce stanowią wynik refleksji autora, osadzonej w literaturze przedmiotu. Większość tekstów została już wcześniej opublikowana. Poddano je jednak modyfikacji i ujednoliceniu, wzbogacono o nowe dane oraz zaktualizowano literaturę przedmiotu. Autor kieruje książkę ku Czytelnikowi z nadzieją na życzliwe przyjęcie oraz z myślą, że zebranie w jednym miejscu tych tekstów pozwoli uchronić je od zapomnienia i pominięcia. Niektóre spośród rozdziałów ukazały się wcześniej w publikacjach szerzej niedostępnych. Wydaje się, że zestawienie ich w zaprezentowany sposób, niejako zgromadzenie pod jednym dachem, pozwoli zobaczyć je w nowym świetle – w którym stanowić będą, być może, nową jakość. [Źródło opisu: impulsoficyna.com.pl]
Okładka książki o tytule Zajęcia twórcze w przedszkolu

Zajęcia twórcze w przedszkolu / Grzegorz Noras. – [Wodzisław Śląski] : bookplan.pl, copyright 2023.
Nr inw. K9 : 35695
Cały czas biłem się z myślami, czy mam napisać tę książkę, czy nie. Nie dałbym rady, ale ?zmusiły? mnie do tego matki, które w przedszkolu miały ze mną zajęcia tego typu. Nie mam wykształcenia przedszkolnego i nie mam odwagi pisać z poczuciem wszystkowiedzącego nauczyciela edukacji przedszkolnej. Nie mam też wielkiego doświadczenia w takiej pracy, ale z całą pewnością 15 lat uczyłem dzieci w wieku przedszkolnym, jak korzystać ze swoich zdolności aktorskich. Jeśli kilka mam, po dwudziestu pięciu latach, potrafi wiernie odtworzyć moje zajęcia, nie może to być przypadek. One musiały wywrzeć wielkie wrażenie na osobowości tych ludzi.
Pojedynek na miny
Dwie osoby ?strzelają? do siebie minami. Każda mina, która uderza w człowieka, powala go, jakby to była kula z pistoletu (Gombrowicz). Może to być za trudne dla dzieci, ale ważne, by uderzenie miną było pokazane (zwinięcie się w kółko, przygięcie do ziemi). Można potem ocenić, kto był lepszy.
Głuchy telefon ciałem
Ćwiczenie dla starszych dzieci. Jak w głuchym telefonie przekazujemy sobie, ale nie słowa, tylko gesty. Ustawiamy dzieci plecami do siebie. Teraz pierwsza osoba odwraca drugą, uderzając ją w plecy, i pokazuje dwa (!) gesty, najlepiej ekspresyjne: gest zwycięzcy z rękami w górze i trzymanie się za nos. Teraz te dwa gesty druga osoba przekazuje trzeciej i tak dalej. Ostatnie dziecko pokazuje je grupie.
Pozostawiam pole do popisu prowadzącym zajęcia z dzieciakami w przedszkolu. Zapewne wiele z zawartych w książce propozycji w takiej czy innej formie jest stosowane w praktyce, ale jeśli zainspirowałem do nowych pomysłów czy też ułatwiłem życie, tworząc uporządkowany zbiór gotowych scenariuszy, to znaczy, że mój cel został osiągnięty.
Kim jest Grzegorz Noras (1958-2021)? Tak mówił o sobie:
?Nauczyciel poruszania się w świecie twórczości (prowadzę takie zajęcia trzydzieści lat, z dwoma tysiącami dzieci rocznie, wydałem cztery zbiory scenariuszy do prowadzenia zajęć twórczych w szkole i przedszkolu), instruktor teatralny (zarówno teatrów studenckich, jak i młodzieżowych, a przede wszystkim dziecięcych), szef teatru Bezscenni (gotowego do profesjonalnych występów), autor książek (powieści, książek psychologicznych i teatralnych), aktor (a jakże), tekściarz (wiele skeczów i piosenek), poeta, twórca i reżyser sztuk teatralnych, handlowiec (z czegoś trzeba żyć). Jeśli sam miałbym się określić, to bym się nazwał człowiekiem zafascynowanym osobowością ludzką. Nic tak tego nie uświadomi jak dobrze prowadzone zajęcia aktorskie? [Źródło opisu: bonito.pl]
Okładka książki o tytule Zajęcia twórcze w szkole

Zajęcia twórcze w szkole. Cz. II / Grzegorz Noras. – Warszawa : rozpisani.pl, copyright 2021.
Nr inw. K9 : 35696
ZAJĘCIA TWÓRCZE W SZKOLE to gotowe scenariusze lekcyjne, mające na celu uczenie dzieci nie poprzez napełnianie umysłu wiedzą, ale przez rozwój inteligencji, ćwiczenia i zadania, które mają na celu rozwój osobisty. Wciąż powtarzam, że chciałbym, by najważniejszym przedmiotem w szkole było CHCENIE. Gdybyśmy potrafili osiągnąć sukces w nauce tego przedmiotu, dalsze nauczanie byłoby już tylko formalnością, nie mówiąc o nieustannej przyjemności z bycia nauczycielem mimo tak niskiego wynagrodzenia. Zajęcia twórcze byłyby obowiązkowe w nauce przedmiotu CHCENIE.
Poszukiwanie nowych sposobów nauczania zawsze było wyzwaniem dla nauczycieli.
ZAJĘCIA TWÓRCZE W SZKOLE to cegiełka do budowy fundamentów (raczej powinno
być fundamentu do budowy nowoczesnego nauczania). Nie chciałbym być zarozumiały,
ale po trzydziestu latach pracy z takimi scenariuszami, jakie są w tej książce,
mogę zaręczyć, że jest szansa na zmianę. Tu podaję następnych czternaście scenariuszy
i mam nadzieję, że wydam jeszcze jedną część.
A o mnie lepiej będą mówić fakty: nauczyciel poruszania się w świecie twórczości (prowadzę takie zajęcia trzydzieści lat z dwom tysiącami dzieci rocznie), instruktor teatralny (zarówno teatrów studenckich, jak i młodzieżowych, a przede wszystkim dziecięcych, przez które przewinęły się setki dzieciaków), szef teatru Bezscenni (jedynego, który jest gotowy do profesjonalnych występów), autor książek (powieści, książek psychologicznych i teatralnych), aktor (a jakże), tekściarz (wiele skeczów i piosenek), twórca i reżyser sztuk teatralnych, handlowiec (z czegoś trzeba żyć). Jeśli sam miałbym się określić, to nazwałbym się ?człowiekiem zafascynowanym osobowością ludzką?. Nic tak tego nie uświadomi jak dobrze prowadzone zajęcia aktorskie. [Źródło opisu: bonito.pl]
Okładka książki o tytule Zajęcia twórcze w szkole. Część trzecia

Zajęcia twórcze w szkole. Cz. III / Grzegorz Noras. – Warszawa : rozpisani.pl, copyright 2021.
Nr inw. K9 : 35697
„Zapraszam do stosowania zajęć twórczych. Wydałem trzy części. Proszę pamiętać, że zajęcia twórcze są nie tylko dla uczniów, bo osobą, która się przy nich najlepiej rozwija, jest sam nauczyciel.
Jeśli ktoś myśli o samorealizacji – z całą pewnością jest to dobra droga. Każdy, kto je będzie prowadził, wciąż musi nabierać wprawy i starać się podciągać w swojej twórczości.
Ukoronowaniem rozwoju będzie własny scenariusz zajęć twórczych, który powinien spróbować napisać. Życzę, by się sprawdził. Dzieci wciąż potrzebują nowych bodźców do nauki, dlatego jest wiele do zrobienia. Powodzenia”. Ostatnie słowo Autora [Źródło opisu: bonito.p